دیکشنری پزشکی

در این بخش به تعریف لغات و اصطلاحات پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی می پردازیم تا با این رشته ها بیشتر آشنا شوید.

اصطلاحات پزشکی

erythrocyte sedimentation rate (ESR)
ESR در آزمایش‌ خون

ESR در آزمایش‌ خون

ESR به معنی میزان سرعت رسوب گلبول قرمز می‌باشد. این آزمایش یک نشان‌گر غیراختصاصی التهاب است که بالا بودن آن می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های مختلفی نظیر عفونت‌ها، بدخیمی‌ها، بیماری‌های التهابی روماتولوژیک و… باشد.

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون
کاهش پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی

کاهش پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی

کاهش پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی می تواند علت های مختلفی داشته باشد و علائم مختلفی نظیر خونریزی ایجاد کند. در این مقاله به بررسی علت ها و علائم و درمان کمبود پلاکت خون پرداخته شده است.

پرش افکار یا flight of ideas در روانپزشکی چیست
پرش افکار

پرش افکار

پرش افکار در روان پزشکی یک علامت مهم در تشخیص برخی بیماری های روانی می باشد. در این مقاله به بررسی تعریف پرش افکار و بیماری های مرتبط با آن به همراه مثال پرداخته شده است.

معنی پاتوبیولوژی
پاتوبیولوژی

پاتوبیولوژی

معنی پاتوبیولوژی در فارسی و نیز آزمایشگاه های پاتوبیولوژی را به طور کامل در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم و تفاوت آن با پاتولوژی را مشخص کردیم.

معنی صفحه کرونال در پزشکی و آناتومی چیست؟
صفحه کرونال

صفحه کرونال

صفحه کرونال یک صفحه فرضی در آناتومی است که بدن را به دو نیمه خلفی و قدامی تقسیم می کند. بررسی بیشتر و تفصیل صفحه کرونال در این مقاله انجام شده است.

CRP در آزمایش خون؛ تفسیر و توضیح
CRP در آزمایش خون

CRP در آزمایش خون

CRP نوعی پروتئین است که در پاسخ به التهاب در کبد تولید می شود. اگر در بدن وضعیت التهاب وجود داشته باشد این پروتئین در آزمایش خون مثبت می شود. بررسی تفسیر و علت مثبت شدن این پروتئین در خون.

اریتم ندوزوم یا اریتم گرهی روی ساق پا عکس
اریتم ندوزوم یا اریتم گرهی

اریتم ندوزوم یا اریتم گرهی

اریتم ندوزوم (erythema nodosum) یا اریتم گرهی یک واکنش ازدیاد حساسیت تاخیری (نوع 4) است که با ندول های دردناک و تندر و اریتم و قرمزی ساق پا…

FBS در آزمایش خون، قند خون ناشتا
FBS

FBS

FBS در آزمایش خون به معنی قند خون ناشتا بوده و مخفف عبارت Fasting Blood Sugar است. در ادامه به تفسیر قند خون ناشتا یا FBS در آزمایش…