اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

پدیده اوتهوف

پدیده یا سندرم اوتهوف چیست؟

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
پدیده اوتهوف یا اوتوف در مغز و اعصاب و بیماری ام اس

پدیده اوتهوف (Uhthoff’s Phenomenon) که به عنوان سندرم اوتهوف یا اوتوف، و یا اتف نیز شناخته می‌شود یکی از علائم مهم بیماری ام اس و برخی دیگر از بیماری‌های مغز و اعصاب است که به معنی تشدید علائم بیماری در اثر گرما و افزایش دمای بدن می‌باشد. در ادامه به بررسی پدیده اوتهوف، تعریف، علت و ارتباط آن با بیماری‌های مغز و اعصاب و مخصوصا بیماری ام اس می‌پردازیم.

پدیده اوتهوف چیست؟

پدیده اوتهوف (Uhthoff’s Phenomenon)‌ که به عنوان سندرم اوتوف و یا نشانه اوتهوف نیز شناخته می‌شود به معنی تشدید علائم عصبی در بیماری ام اس (MS) و سایر بیماری‌های مغز و اعصاب به دنبال افزایش دمای بدن می‌باشد.

در پدیده اوتهوف، هر عاملی که باعث ایجاد گرما و افزایش دمای بدن شود نظیر ورزش، تب، هوای گرم، آب گرم و سونا، تب و … می‌تواند علائم بیماری را تشدید کند.

علت پدیده اوتهوف چیست؟

علت این پدیده هنوز به خوبی مشخص نشده است اما احتمالا افزایش دمای بدن باعث اختلال در انتقال پیام‌های عصبی می‌شود. نورون‌هایی که در بیماری ام اس آسیب دیده‌اند و میلین خود را از دست داده‌اند بسیار سریع‌تر از سایر نورون‌ها دچار اختلال در انتقال پیام عصبی به دنبال افزایش دما می‌شوند. این اختلال باعث تشدید شدن علائم بیماری شده و فرد در تماس با دماهای بالای محیط دچار ناتوانی می‌شود.

خانم مبتلا به ام اس نشسته برروی ویلچر
خانم مبتلا به ام اس که به دنبال پدیده اوتهوف دچار تشدید علائم شده است

ارتباط پدیده اوتهوف با بیماری ام اس

حساسیت به گرما یا پدیده اوتوف یکی از وقایع کاملا شناخته شده در بیماری ام اس می‌باشد. افزایش اندک در دمای بدن می‌تواند بصورت موقت باعث تشدید علائم و نشانه‌های بیماری ام اس شود.

شیوع این سندرم در بیماران مبتلا به ام اس (MS) در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد است. که این امر نشان می‌دهد که این پدیده در این بیمار بسیار شایع است و بیشتر بیماران مبتلا به ام اس آن را تجربه می‌کنند.

خستگی، اختلال در تفکر و اختلالات شناختی، علائم ادراری و گوارشی و نیز تاری دید از جمله مهم‌ترین علائمی هستند که در بیمار مبتلا به ام اس که دچار افزایش دمای بدن شده است تشدید می‌شوند.

نکته مهم اینجاست که با بازگشت دمای بدن به شرایط طبیعی معمولا علائم بهبود پیدا می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیماری ام اس، مقالات معرفی بیماری ام اس و علائم و نشانه های ام اس را نیز مطالعه کنید.

  1. Syndulko K, Jafari M, Woldanski A, et al. Effects of temperature in multiple sclerosis: A review of the literature. Neurorehabil Neural Repair 1996; 10:23.
  2. Humm AM, Beer S, Kool J, et al. Quantification of Uhthoff's phenomenon in multiple sclerosis: a magnetic stimulation study. Clin Neurophysiol 2004; 115:2493.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.