اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

نشانه لرمیت؛ علت، تشخیص و درمان

علامت لرمیت چیست؟

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
علامت لرمیت در دختری که ام اس دارد

نشانه لرمیت (Lhermitte’s sign) که به عنوان پدیده لرمیت یا پدیده صندلی آرایشگر نیز شناخته می‌شود، علامتی است که حسی شبیه شوک الکتریکی یا برق گرفتگی را حین خم کردن گردن توصیف می‌کند. نام این نشانه از روی عصب‌شناس فرانسوی یعنی جین لرمیت (Jean Lhermitte) گرفته شده‌ است. در این مقاله به بررسی علامت لرمیت، علت ایجاد آن، حس برق گرفتگی ناشی از آن و ارتباط آن با بیماری‌های مختلف مخصوصاً بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) و همچنین نحوه درمان لرمیت می‌پردازیم و به سؤالات شما در این‌باره پاسخ می‌دهیم.

علامت لرمیت یا احساس برق گرفتگی چیست؟

علامت لرمیت به حس کوتاه برق گرفتگی یا شوک الکتریکی گفته می‌شود که حین خم کردن گردن، بطور ناگهانی در گردن ایجاد و به سمت کمر حرکت می‌کند و در نهایت از بازوها و پاها نیز خارج می‌شود و با اینکه دردناک نیست اما باعث ایجاد احساس ناراحتی شدید در فرد می‌شود.

نشانه لرمیت به عنوان یک نوع درد عصبی (نوروپاتیک) طبقه‌بندی می‌شود. همانطور که گفته شد، معمولاً فقط چند ثانیه طول می‌کشد اما می‌تواند بسیار شدید باشد. این حس برق گرفتگی، برای بعضی از افراد دردناک است اما برای بعضی دیگر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد.

آیا علامت لرمیت خطرناک است؟

علامت لرمیت تهدید‌کننده‌ی حیات نیست اما می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ابتلا به بیماری‌های درگیر کننده‌ی اعصاب باشد که در صدر آن‌ها بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) است. بنابراین به خودی خود نمی‌توان درباره‌ی خطرناک بودن آن صحبت کرد، بلکه باید دید که چه بیماری‌ای باعث ایجاد این علامت شده است. این بیماری می‌تواند یک فتق دیسک گردن باشد یا تومور مهاجم به نخاع.

علت احساس برق گرفتگی در علامت لرمیت چیست؟

علامت لرمیت به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه یک درد عصبی است که توسط یک بیماری، نظیر ام اس ایجاد شده که با درگیری نخاع در ناحیه‌ي گردن باعث ایجاد حس برق گرفتگی می‌شود.

تحقیقات نشان‌ داده‌اند که ستون‌های خلفی نخاع که مسؤل انتقال حس لمس، لرزش و حس عمقی به مغز هستند دچار دمیلیناسیون شده و همین امر موجب ایجاد علائم عصبی از جمله برق گرفتگی در فرد می‌شود.

وقتی عصب‌ها دمیلینه می‌شوند، نمی‌توانند پیام‌های عصبی را به سرعت انتقال دهند و دچار اختلال در ارتباط با یکدیگر می‌شوند. حال به دنبال خم کردن گردن، این اختلال در ارتباط، تشدید شده و علامت لرمیت ایجاد می‌شود.

ارتباط لرمیت با بیماری‌های مختلف

همانطور که گفته شد، علامت لرمیت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ابتلا به بیماری‌های مختلفی باشد که در راس آنها می‌توان به بیماری ام اس اشاره کرد. در مطالعه‌ای که در نشریه‌ی نورولوژی به چاپ رسیده است، گفته شده که شیوع علامت لرمیت در بیماران مبتلا به ام اس حدود ۹ درصد است. همچنین لرمیت می‌تواند به عنوان اولین نشانه‌ی ام اس ظهور پیدا کند اما وجود آن مبنی بر شدید بودن بیماری نیست.

از جمله سایر مواردی که می‌توانند باعث ایجاد علامت لرمیت در فرد شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تومور‌های درگیر‌کننده‌ی طناب نخاعی
 • میلوپاتی (آسیب به طناب نخاعی) در اثر کمبود ویتامین B12 (ب۱۲)
 • اسپوندیلوز گردن (آرتروز گردن)
 • رادیوتراپی
 • تصادفات شدید
 • فتق دیسک گردن
 • مسمومیت با نیتریک اکسید
 • القای بی‌حسی نخاعی
 • ناهنجاری آرنولد کیاری
 • سیرنگومیلی
 • میلیت عرضی
 • التهاب آراکنوئید (آراکنوئیدیت)
 • بیماری‌های التهابی که نخاع را درگیر می‌کنند نظیر لوپوس و بیماری بهجت

خستگی، تب یا ابتلا به بیماری‌های دیگر می‌تواند احتمال ایجاد علامت لرمیت را در افرادی که مستعد آن هستند افزایش دهد.

تشخیص: معاینه، آزمایشات و تصویربرداری

اگر گاهی دچار احساس ناگهانی برق گرفتگی یا شوک الکتریکی در ستون فقرات می‌شوید، پزشکتان ارزیابی کاملی برای یافتن علت آن انجام می‌دهد. دانستن سابقه ابتلا به بیماری‌های مختلف و علائم بالینی دیگری که اکنون در شما ایجاد شده‌اند برای تشخیص علت ایجاد لرمیت ضروری هستند. به عنوان مثال، اگر دوبینی دارید، احتمالاً بیماری ام اس باعث ایجاد علامت لرمیت شده است یا اگر ضایعات پوستی شبیه پروانه برروی صورتتان دارید ممکن است علت آن لوپوس باشد. بنابراین معاینه فیزیکی یکی از جنبه‌های بسیار مهم ارزیابی شما است.

معاینه بیمار با درد گردن و شک به لرمیت
معاینه بیماری که درد گردن دارد

علاوه بر معاینه بالینی، انجام بعضی از آزمایشات و تصویر برداری‌ها نظیر انجام MRI برای تشخیص بیماری‌های مختلفی نظیر میلیت عرضی یا ام اس مورد نیاز هستند.

درمان علامت لرمیت و احساس برق گرفتگی ناشی از آن

درمان لرمیت بر ۲ پایه استوار است. ابتدا باید عامل زمینه‌ای شناسایی و برطرف گردد. یعنی اگر بیمار به ام اس مبتلاست باید آن را درمان کرد. سپس باید از دارو‌هایی استفاده کرد که این درد نوروپاتیک که باعث ایجاد حس برق گرفتگی در گردن، کمر، دست و پاها می‌‌شود را برطرف کند و از نظر فیزیکی هم باید تا حد امکان از فشارآوردن به گردن خودداری شود. به این منظور، موارد زیر پیشنهاد می‌شوند:

 • خودداری از خم‌ کردن گردن و قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که به ستون فقرات فشار وارد شود
 • انجام ماساژ و شل کردن عضلات
 • انجام حرکات کششی
 • استفاده از بریس گردنی
 • استفاده از دستگاه‌های الکتریکی که عضلات و اعصاب ناحیه‌ی درگیر را تحریک می‌کنند.
 • مگنتوتراپی

از جمله دارو‌هایی که برای تخفیف و درمان علامت لرمیت استفاده می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو‌های ضدتشنج نظیر گاباپنتین یا اکسکاربازپین
 • دارو‌های ضد‌التهاب نظیر کورتون‌ها
 • شل‌کننده‌های عضلانی
 • دارو‌های ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای

اگر سؤالی درباره علامت لرمیت دارید می‌تواند از ما بپرسید تا به بخش سؤالات متداول اضافه شود.

 1. Khare S, Seth D. Lhermitte's Sign: The Current Status. Ann Indian Acad Neurol. 2015;18(2):154-156. doi:10.4103/0972-2327.150622
 2. Teoli D, Rocha Cabrero F, Ghassemzadeh S. Lhermitte Sign. [Updated 2021 Jun 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493237/
 3. Beckmann, Y., Özakbaş, S., Bülbül, N.G. et al. Reassessment of Lhermitte’s sign in multiple sclerosis. Acta Neurol Belg 115, 605–608 (2015). https://doi.org/10.1007/s13760-015-0466-4
 4. García-Moreno JM, Izquierdo G. [Lhermitte's sign]. Neurologia (Barcelona, Spain). 2002 Mar;17(3):143-150. PMID: 11927103.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. فرشیدمی‌گوید:

  سلام وقت بخیر چند وقتی میشه که مچ پا و کف پام و انگشتای پام احساس برق گرفتگی و سوزش داره
  به چه دکتری باید مراجعه کنم؟چون دردش داره زیاد و مداوم میشه

 2. زهرا ا اذرسامی‌گوید:

  سلام خسته نباشید من حالت برق گرفتگی فقط دستم اون وقتی درحال شور دادن غذا یاکارای از این قبیل دستای من مداو درحال خواب رفتگی وبی حسی دردش تاسرشانه میاد دکتر چی باید برم ممنون

 3. فاطمه مالکیمی‌گوید:

  سلام ، من چند وقته احساس برق گرفتگی از مغز سرم تا تمام بدنم دارم و بعد هم حس خالی شدن بهم دست میده

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   حتما باید از نظر بیماری‌های نورولوژی مورد بررسی قرار بگیرید

  2. زارعمی‌گوید:

   سلام ببخشید شما این حالت برق گرفتگی تون مشخص شد بخاطر چی هست اگه مشخص شده لطفاً به منم درمانش بگین خواهشاً ممنون

 4. زارعمی‌گوید:

  سلام من یه ساله دست و پاهام به میکرد و احساس میکردم قندم یا فشارم افتاده
  اما هرچی آزمایش دادم هیچ مشکلی نبود و مدت ۳ماهه که بدنم دچار برق گرفتگی میشه از سرم شروع میشه از پاهام خارج میشه آزمایش دادم عکسم از گردن و کمر گرفتم هیچ چیز خاصی نشون نداد فقط دیسک گردن خفیف دارم و نوار مغزم گرفتم گفتن خوبه ..دلیلش چی می‌تونه باشه

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   اگر همه چیز طبیعی بوده است بیشتر بیماری‌های روانی مطرح هستند

   1. زارعمی‌گوید:

    سلام..یعنی چی..بیماری روانی ..باید چکار کنم

 5. هادی صبوریمی‌گوید:

  سلام من مدت ۷ سال است که دچار علائم برق گرفتگی در بدن به خصوص در قسمت سر زانوها سر انگشتان پا میشم واحساس سوزش و سوزن سوزن شدن و خارش شدید بدن شد هام لطفا راهنمایی کنید به چه پزشکی مراجعه و راه درمان چی هست ممتون

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. حتما باید بررسی شود

   1. حسین میرزاییمی‌گوید:

    سلام من مدت یک سال میشه که یه برق گرفتگی چند ثانیه ای در گردنم به سمت دست چپم میکشه لطفا راهنمایم کنید که چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.