بیماری های مغز و اعصاب

انواع بیماری ام اس (MS) چیست؟ و هر نوع از بیماری ام اس چه علائمی دارد؟

بررسی سیر بالینی بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس

انواع بیماری ام اس (MS) را می شناسید؟ می دانید ام اس پیشرونده یا عودکننده چیست؟

بیماری مالتیپل اسکلروزیس دارای ۴ حالت یا تیپ مختلف است که عبارتند از: پیشرونده اولیه، پیشرونده ثانویه، عودکننده – فروکش کننده و پیشرونده – عود کننده. در ادامه به بررسی انواع بیماری ام اس و علائم و سیربالینی هر یک می پردازیم.

انواع حالات بیماری ام اس MS (سیر بالینی بیماری ام اس) :

بیماری ام اس MS دارای ۴ حالت یا نوع مختلف است که هر یک سیر بالینی، علائم و درمان خاص خود را دارند. حالات بیماری ام اس عبارتند از:

۱- Relapsing – Rimitting MS یا عودکننده – فروکش کننده (RRMS):

شایع ترین نوع بیماری ام اس MS است و ۸۵ درصد شیوع دارد. بیماران حملات عود و بهبودی دارند. مشخصه ی آن اپیزود های حمله است که عموما چند روز تا چند هفته طول می کشند و اغلب بهبودی در طی چند هفته تا چند ماه رخ می دهد. (اگر حمله شدید باشد شاید حدود ۵۰ درصد بهبود یابد).

در طی اپیزود حمله، بیمار دچار علائم مختلفی نظیر تاری دید، پارستزی و … می شود و سپس بطور کامل یا ناقص بهبود می یابد.

در فواصل حملات بیماران خوب هستند و مشکل چندانی ندارند. در این نوع از MS، آکسون ها آسیب نمی بینند بنابراین بهبودی خوب و برگشت پذیر است.

۲- Secondary – Progressive MS یا ام اس با پیشرفت ثانویه (SPMS):

این نوع ابتدا بصورت عودکننده – فروکش کننده یا RRMS شروع می شود و حداقل یک فاز عود و بهبودی کامل دارد. ولی در یک نقطه شروع به بدتر شدن می کند. بیماران مبتلا به RRMS هر سال حدود ۲ درصد احتمال تبدیل شدن به نوع SPMS را دارند و اغلب درنهایت به SPMS (پیشرونده ثانویه) تبدیل خواهند شد.

۳- Primary – Progressive MS یا ام اس پیشرونده اولیه (PPMS) :

نوع پیشرونده اولیه از جمله انواع بیماری ام اس است. بیماران دچار PPMS، آهسته آهسته بدتر می شوند و هیچ فاز بهبودی و حمله ندارد. اینها سیر عملکرد نزولی پایدار دارند. ۱۰ درصد از موارد MS از این نوع اند. سن شروع این نوع بالاتر است (میانگین بالای ۴۰ سال) و ناتوانی سریع تر پیشرفت می کند. برای تشخیص این نوع MS باید یکسال پیشرفت بیماری حتما وجود داشته باشد.

۴- Progressive – Relapsing یا پیشرونده – عودکننده (PRMS) :

ازنادرترین انواع بیماری ام اس MS بوده و حدود ۵ درصد از موارد را شامل می شود. این نوع ام اس دوره های حمله و بهبود دارد و در عین حال دائما در حال پیشرفت است.

انواع بیماری ام اس، ام اس پیشرونده، عودکننده، حالات بیماری MS

آیا انواع بیماری ام اس را می شناختید؟ نظر شما درباره این بیماری چیست؟

منبع
نورولوژی امینف
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن