اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

بیماری ام اس؛ انواع آن، سیر و ویژگی‌های هر نوع

انواع بیماری ام اس و سیر و ویژگی ها

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
ام آر آی مغز در بیماری ام اس

بیماری ام اس (MS) یا مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) یک بیماری مزمن دستگاه عصبی است که انواع مختلفی دارد. این بیماری ممکن است بصورت حملات یا عودهای مکرر و یا بصورت پیشرونده و تدریجی ایجاد شود. در این مقاله به بررسی انواع بیماری ام اس و ویژگی‌های هر نوع می‌پردازیم.

معرفی انواع ام اس

بیماری ام اس بر اساس سیر و ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند به ۴ دسته یا نوع مختلف تقسیم شود. این ۴ دسته عبارتند از:

 • عودکننده بهبود یابنده (فروکش کننده)
 • عودکننده پیشرونده
 • پیشرونده اولیه
 • پیشرونده ثانویه

از میان موارد بالا، شایع‌ترین نوع ام اس، نوع عودکننده بهبودیابنده (فروکش کننده) است که در بیش از ۸۵ درصد موارد دیده می‌شود و به ام اس خوش‌خیم معروف است و پس از آن ام اس پیشرونده اولیه با ۱۰ درصد شیوع در رتبه دوم قرار داد.

ام اس عودکننده بهبود یابنده

طبق مطالعاتی که انجام شده است مشخص شده که ام اس نوع عودکننده فروکش‌کننده شایع‌ترین نوع این بیماری است و در بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد از موارد ابتلا به این بیماری را شامل می‌شود و متوسط سن شروع این بیماری حدود ۳۰ سالگی است.

این نوع از ام اس خوش‌خیم‌‌تر از سایر موارد است و بهتر از دیگر انواع آن به درمان دارویی پاسخ می‌دهد.

ام اس نوع عودکننده بهبودیابنده
ام اس نوع عودکننده بهبودیابنده

سیر و ویژگی‌ها

این نوع از ام اس با حملات یا عودهای مکرر شناخته می‌شود که به دنبال هر حمله معمولاً بهبودی بطور کامل یا ناقص رخ می‌دهد. در بین حملات معمولاً بیماری پیشرفت چندانی ندارد اما با هر حمله ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری برجای بگذارد. بنابراین بهبودی بعد از هر حمله ممکن است کامل نباشد.

بیماران در هر حمله یا عود ام اس دچار تشدید علائم یا ایجاد علائم جدید بیماری می‌شوند. هر حمله حداقل به مدت ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد. علائم به وضوح نشان دهنده آسیب نواحی خاصی از مغز و نخاع هستند و باید در غیاب تب و عفونت ایجاد شده باشند. به عبارت دیگر باید مطمئن شویم که این علائم بخاطر یک بیماری عفونی نظیر مننژیت ایجاد نشده‌اند.

یکی از ویژگی‌های مهم بیماری ام اس این است که حملات در زمان‌های مختلفی ایجاد می‌شوند و ترتیب و نظم خاصی ندارند و نیز در هر حمله، نواحی مختلفی از بدن درگیر می‌شوند و این طور نیست که هربار فقط یکسری علائم خاص ایجاد گردد؛ به عنوان مثال در یک حمله ممکن است فرد دچار تاری دید شود و در حمله بعدی دچار ضعف اندام تحتانی.

ام اس نوع عودکننده فروکش کننده بسیار شایع است و همانطور که گفته شد، بسیار خوش‌خیم‌تر از سایر انواع این بیماری است و بهتر به درمان دارویی پاسخ می‌دهد.

ام اس پیشرونده اولیه

ام اس نوع پیشرونده اولیه با پیشرفت تدریجی بیماری و افزایش ناتوانی بیمار در طول زمان بدون وجود حملات یا عود‌های مکرر مشخص می‌شود.

هیچ آزمایش تشخیصی یا تصویربرداری وجود ندارد که بتوان نوع عودکننده فروکش کننده را از نوع پیشرونده اولیه افتراق داد و تشخیص این دو از یکدیگر تنها بر اساس شرح حال بیمار و وجود یا عدم وجود عودها و حملات در گذشته انجام می‌شود.

ام اس نوع پیشرونده اولیه در حدود ۱۰ درصد از بیماران دیده می‌شود. متوسط سن شروع این بیماری حدود ۴۰ سالگی است که نسبت به نوع عودکننده بهبودیابنده حدود ۱۰ سال دیرتر آغاز می‌شود. بنابراین بیماری ام اس در افراد جوان معمولاً از نوع عودکننده بهبودیابنده است.

ام اس نوع پیشرونده اولیه
ام اس نوع پیشرونده اولیه

سیر و ویژگی‌ها

درگیری طناب نخاعی (Spinal Cord)، شایع‌ترین درگیری در نوع پیشرونده اولیه است. پیشرفت تدریجی درگیری نخاع باعث می‌شود که بیمار به مرور دچار ضعف اندام‌های تحتانی، گرفتگی و اسپاسم عضلانی شود اما حس اندام‌ها معمولاً درگیر نمی‌شود.

در موارد اندکی ممکن است که مخچه درگیر شود و فرد دچار اختلال در تعادل و راه‌ رفتن شود. درگیری‌های ساقه مغز، اختلالات شناختی و درگیری چشم در ام اس نوع پیشرونده اولیه کمتر دیده می‌شود.

ام اس پیشرونده ثانویه

ام اس نوع پیشرونده ثانویه شیوع کمتری نسبت به نوع عودکننده بهبود یابنده دارد. این نوع از ام اس معمولا در ابتدا خود را بصورت عودکننده فروکش کننده نشان می‌دهد اما بعد از چند حمله یا عود معمولاً حمله‌ای رخ نمی‌دهد و بیماری به تدریج پیشرفت می‌کند.

ام اس نوع پیشرونده ثانویه
ام اس نوع پیشرونده ثانویه

همانطور که گفته شد، در نوع پیشرونده ثانویه، ابتدا بیمار حملاتی را تجربه می‌کند اما بعد از مدتی دیگر حمله‌ای رخ نمی‌دهد و بیماری به تدریج پیشرفت می‌کند.

میزان احتمال تبدیل شدن نوع عودکننده بهبودیابنده به نوع پیشرونده ثانویه قابل ارزیابی نیست و نمی‌توان احتمال آن را پیش‌بینی کرد.

تشخیص ام اس نوع پیشرونده ثانویه بر اساس وجود عودها و حملات مکرر در گذشته و سپس پیشرفت تدریجی بیماری به دنبال آن حملات می‌باشد.

تبدیل نوع عودکننده بهبود یابنده به نوع پیشرونده ثانویه ممکن است ۱۰ تا ۲۰ سال بعد از اولین حمله رخ دهد.

ام اس عودکننده پیشرونده

ام اس نوع عودکننده پیشرونده را می‌توان بدخیم‌ترین نوع ام اس دانست. شیوع این نوع از بیماری بسیار اندک است و قابل توجه نیست.

بیماری در نوع عودکننده پیشرونده، همچون نوع پیشرونده اولیه، همواره در حال پیشرفت است و سیری پیشرونده دارد. همچنان که بیماری در حال پیشرفت است، حملات و عودهایی نیز رخ می‌دهد.

ام اس نوع عودکننده پیشرونده
ام اس نوع عودکننده پیشرونده

بنابراین می‌توان ام اس عودکننده پیشرونده را ترکیبی از نوع عودکننده و پیشرونده اولیه دانست. با این تفاوت که همیشه پیشرفت می‌کند و با هر حمله بدتر می‌شود.

جمع‌بندی: انواع ام اس

همانطور که گفته شد بیماری ام اس بر اساس سیری که دارد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. شایع‌ترین نوع آن که خوش‌خیم هم هست، نوع عودکننده بهبودیابنده است که فرد حملاتی را تجربه می‌کند و سپس بهبود می‌یابد.

در نوع پیشرونده اولیه، فرد حمله‌ای را تجربه نمی‌کند اما بیماری دائماً و به تدریج در حال پیشرفت است.

در نوع پیشرونده ثانویه، ابتدا بیمار حملات و بهبود‌هایی را تجربه می‌کند اما پس از مدتی حملات قطع شده و بیماری همانند نوع پیشرونده اولیه بطور تدریجی پیشرفت می‌کند.

در نوع پیشرونده عودکننده، هم‌زمان که بیماری پیشرفت‌ می‌کند، عودهایی نیز اتفاق می‌افتد.

پرسش و پاسخ

در صورتی که درباره بیماری ام اس (MS) سؤالی دارید می‌توانید به صفحه پرسش و پاسخ بیماری ام اس مراجعه کنید. در این صفحه علاوه بر مشاهده سؤالات متداول سایر کاربران می‌توانید سؤال خود را نیز مطرح کنید تا پزشکان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند. همچنین در صورت تمایل می‌توانید دیدگاه یا پرسش خود را در انتهای همین صفحه، در بخش نظرات ارسال نمایید.

 1. Lublin FD, Reingold SC, Cohen JA, et al. Defining the clinical course of multiple sclerosis: the 2013 revisions. Neurology 2014; 83:278.
 2. Lublin FD, Reingold SC. Defining the clinical course of multiple sclerosis: results of an international survey. National Multiple Sclerosis Society (USA) Advisory Committee on Clinical Trials of New Agents in Multiple Sclerosis. Neurology 1996; 46:907.
 3. Thompson AJ, Banwell BL, Barkhof F, et al. Diagnosis of multiple sclerosis: 2017 revisions of the McDonald criteria. Lancet Neurol 2018; 17:162.
 4. Brownlee WJ, Hardy TA, Fazekas F, Miller DH. Diagnosis of multiple sclerosis: progress and challenges. Lancet 2017; 389:1336.
 5. Mowry EM, Deen S, Malikova I, et al. The onset location of multiple sclerosis predicts the location of subsequent relapses. J Neurol Neurosurg Psychiatry 2009; 80:400.
 6. Ebers GC. Natural history of primary progressive multiple sclerosis. Mult Scler 2004; 10 Suppl 1:S8.
 7. Khaleeli Z, Ciccarelli O, Mizskiel K, et al. Lesion enhancement diminishes with time in primary progressive multiple sclerosis. Mult Scler 2010; 16:317.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. زینبمی‌گوید:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم انتهای این بیماری فلج شدن یا میشه به این نقطه نرسید یعنی درهر شرایطی این بیماری پیشروی خودش رو داره یا متوقف هم میشه کرد بیماری رو؟

 2. حساممی‌گوید:

  سلام من اینترن پزشکی هستم مدتیه مشکلات ضعف خستگی سردرد مگس پران نوریت چشم چپ تا mri,ضایعات دیده شد گفتن اختصاصی ام اس نیست تا مجدد بعد چند ماه تاری چشم خستگی ضعف گزگز دیسفاژی بلع و زانو درد عضلات اسپاسم و الان چند روزه انگشتام سرشدن کامل گفتن بستریشم روماتولوژیست چونAnti ccpهم + ولی Rfمنفی و دکتر گفتن چندماه دیگه MRI بده اما ضعف لرزش دستان خشکی چشم گلو بدترشده بستری شدم شریعتی گفتن اینحا اورژانس خیلی باید بمونی برو سینا درمانگاه مخصوص خود ام اس اکه شک سایر بیماری های خودایمنی هم بود اونجا بهتره .دکتر صحراییان گفتن ۲تااز ۴تا فاکتور ام اس داری ولی در لینکه بیماری ایمنی داری شکی نیست امانه گفتن بستری یا روماتولوژیست یا ازمایشات دیگه متاسفانه داروهم ندادند‌ .گفتن ۶ماه دیگه مجدد mri ولی سرشدن انگشتان درد زانوم سرشدن صورتم تازه شده نظرتون چیکار کنم زودتر بستری شم طبق نامه فوق روماتولوژیست یانه؟

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   بله بهتر است طبق نظر روماتولوژیست عمل کنید.

 3. منیرهمی‌گوید:

  سلام.۳۰سله بیماری ام.اس ازنوع عودکننده فروکش کننده دارم اخرینبارعود ۳اذر ۱۴۰۰ شروع شد وتعادلم رو از دست میدادم وزاتوم خالی میکرد بعداز۴ماه هنوز کامل خوب نشدم بیماری من هربار یک هفته تا ده روز بود این سری ۴ماه شده وهنوزمریضم ایا وارد وره پیشرونده ثانویه شدم

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   بعید است. معمولاً انواع ام اس به یکدیگر تبدیل نمی‌شوند. اما با این حال باید تحت نظر باشید. نگران نباشید.

 4. حسن لطیفیمی‌گوید:

  سلام ادکتر تشخیص ام اس به من دادن وقرص تبازیونوشتن حالااگرمصرف نکنم ایااتفاقی می افتدممنون

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   بله اگر مصرف نکنید و بیماری عود کند دچار عوارض غیرقابل جبران و ناتوانی می‌شوید.

 5. مریم کریمیمی‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من از حدود ۶ روز پیش به تدریج احساس سوزن سوزن شدن از پایان شروع شد و به دستام و صورتم رسید. الان هم حدود ۲ روزه که کمرم سمت راست کمی سوزش داره و احساس گرفتگی در پام میکنم. میخواستم ببینم آیا این علامت ام اس هستش. من ۲۹ سالمه آقای دکتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.