بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

پرسش و پاسخ

آیا بیماری ام اس واگیر دار است؟

خیر، این بیماری واگیر دار نیست اما ریشه‌ی ژنتیکی دارد و ممکن است در اعضای یک خانواده دیده شود اما این طور نیست که اگر با فردی که ام اس دارد در تماس باشید شما نیز این بیماری را بگیرید.

آیا ام اس کشنده است؟

این سؤالی است که بسیاری از بیماران از ما می‌پرسند. این بیماری انواع مختلفی دارد و می‌تواند خفیف یا شدید باشد اما باید بدانید که ام اس کشنده نیست و در صورت دریافت مناسب می‌تواند کنترل شود.

آیا ام اس درمان قطعی دارد؟

خیر، در حال حاضر ام اس درمان قطعی ندارد. تمام داروهایی که برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند روند بیماری را کند و تعداد حملات را کاهش دهند اما هیچ یک درمان قطعی این بیماری نیستند.

آیا ام اس ارثی است؟

این بیماری ریشه ژنتیکی دارد و در خانواده درجه اول بیمار شایع‌تر است اما به این معنی نیست که اگر پدر یا مادری به ام اس مبتلا بود، حتماً بچه‌ها نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند.

آیا بیماری ام اس خطرناک است؟

این بیماری درصورتی که درمان نشود می‌تواند باعث ایجاد ناتوانی در فرد گردد و کیفیت زندگی فرد را مختل نماید. بنابراین ام اس می‌تواند بیماری خطرناکی باشد و باید درمان شود.

چه آزمایشی برای ام اس باید بدهیم؟

برای تشخیص ام اس ابتدا به علائم بیمار توجه می‌کنیم. در صورتی که علائم بیمار ما را به ابتلا به ام اس مشکوک کرد،‌ قدم بعدی انجام ام آر آی مغز و نخاع است. در صورتی که در ام آر آی پلاک‌های متعددی از ام اس دیده شد نیاز به هیچ آزمایش دیگری وجود ندارد و درمان آغاز می‌شود. اما در صورتی که یافته‌های کافی در ام آر آی وجود نداشت و ما همچنان به ام اس مشکوک بودیم باید مایع مغزی نخاعی که در عموم مردم به مایع کمر معروف است را نمونه‌گیری کرده و به آزمایشگاه بفرستیم و بر اساس آن ابتلا به ام اس را تشخیص دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه یا پرسش شما

دیدگاهی از سول درباره بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

Guest Comment Author Avatar
سولمی‌گوید:

چه آزمايشى براى ام اس بايد بدهيم؟

دیدگاهی از اکسترن درباره بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

Guest Comment Author Avatar
اکسترنمی‌گوید:

سؤال شما به لیست سؤالات اضافه شد و پاسخ داده شد. با تشکر

دیدگاهی از sama درباره بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

Guest Comment Author Avatar
samaمی‌گوید:

سلام ازدواج با مرد ام اسی در آینده چه تبعاتی دارد؟؟

دیدگاهی از sama درباره بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

Guest Comment Author Avatar
samaمی‌گوید:

آیا می توان با یک شخص ام اسی ازدواج کرد؟

دیدگاهی از زهرا درباره بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

Guest Comment Author Avatar
زهرامی‌گوید:

سلام،آیا در بیماری ام اس از نوع عود کننده بهبود یابنده پلاک های مغزی غیرفعال هستند؟اگر پلاک ها غیر فعال هستند پس چرا علائمی مثل تاری دید ایجاد میشود؟آیا امکان تبدیل شدن پلاک های غیرفعال مغزی به پلاک فعال وجود دارد؟در چه صورتی و بعد از چند سال پلاک های خاموش فعال میشوند؟آیا پلاک های خاموش و کم نیازی به درمان دارند؟بهترین داروی این نوع ام اس آمپول سینووکس است؟