برو به بخش محتوا

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس؛ پاسخ به سؤالات متداول

آسیب میلین اعصاب در بیماری ام اس

پاسخ به سوالات متداول شما درباره پیرامون بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس). همچنین اگر سوالی درباره این بیماری دارید می‌توانید در همین بخش آن را بپرسید. در صورتی که سوال مناسب و تکراری نباشد به لیست سوالات پاسخ داده شده اضافه خواهد شد.

آیا بیماری ام اس واگیر دار است؟

خیر، این بیماری واگیر دار نیست اما ریشه‌ی ژنتیکی دارد و ممکن است در اعضای یک خانواده دیده شود اما این طور نیست که اگر با فردی که ام اس دارد در تماس باشید شما نیز این بیماری را بگیرید.

آیا ام اس کشنده است؟

این سؤالی است که بسیاری از بیماران از ما می‌پرسند. این بیماری انواع مختلفی دارد و می‌تواند خفیف یا شدید باشد اما باید بدانید که ام اس کشنده نیست و در صورت دریافت مناسب می‌تواند کنترل شود.

آیا ام اس درمان قطعی دارد؟

خیر، در حال حاضر ام اس درمان قطعی ندارد. تمام داروهایی که برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند روند بیماری را کند و تعداد حملات را کاهش دهند اما هیچ یک درمان قطعی این بیماری نیستند.

آیا ام اس ارثی است؟

این بیماری ریشه ژنتیکی دارد و در خانواده درجه اول بیمار شایع‌تر است اما به این معنی نیست که اگر پدر یا مادری به ام اس مبتلا بود، حتماً بچه‌ها نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند.

آیا بیماری ام اس خطرناک است؟

این بیماری درصورتی که درمان نشود می‌تواند باعث ایجاد ناتوانی در فرد گردد و کیفیت زندگی فرد را مختل نماید. بنابراین ام اس می‌تواند بیماری خطرناکی باشد و باید درمان شود.

چه آزمایشی برای ام اس باید بدهیم؟

برای تشخیص ام اس ابتدا به علائم بیمار توجه می‌کنیم. در صورتی که علائم بیمار ما را به ابتلا به ام اس مشکوک کرد،‌ قدم بعدی انجام ام آر آی مغز و نخاع است. در صورتی که در ام آر آی پلاک‌های متعددی از ام اس دیده شد نیاز به هیچ آزمایش دیگری وجود ندارد و درمان آغاز می‌شود. اما در صورتی که یافته‌های کافی در ام آر آی وجود نداشت و ما همچنان به ام اس مشکوک بودیم باید مایع مغزی نخاعی که در عموم مردم به مایع کمر معروف است را نمونه‌گیری کرده و به آزمایشگاه بفرستیم و بر اساس آن ابتلا به ام اس را تشخیص دهیم.

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. حسام صفاییمی‌گوید:

  سلام من ۵ماه پیش علایم مثل ریزش شدید موهای بدن ابرو سوزش خارش پوست ضعف عضلات داشتم و نقاط سیاه شناوردرچشمم که در mri ضایعات غیر اختصاصی بودکه بیماری دیمیلاسیون نمیخوره ولی مجدد دو هفته س کع چشمام تارشده درد میاد سر درد ضعف عضلانی شدید درد شانه هام انگشتام کف دست پام خارش کف دست پا سوزن سوزن شدن دست هام خستگی درد رون پا زانو گرفتگی عضلات دارم و مشکل بلع دیسفاژی .رفتم دکتر برام mri مغز باوبدون تزریق dwi سرویکال باوبدون تزریق و دورسال ستون ققرات بابدون تزریق نوشته آزمایشات ANA آتو ایمیون منفی شدن .خودم اینترن پزشکی بودم ولی درگیرشدم خودم باختم خیلی درد دارم می خواستم ببینم بعد این mri تشخیص قطعی میشه ؟آیا مشکل بلعم بااین mriمگه مشخص میشه؟ پزشکم گفتن؟ آیا درمان حالم بهتر میکنه ؟

 2. mohammadrezaمی‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  اگر کسی که به بیماری ام اس مبتلا است ایا اگر اون شخص معتاد باشد و مواد مصرف کند چه اثری در این بیماری دارد؟

 3. حسام صفاییمی‌گوید:

  سلام من مشکل هیپو تیروئید و هیپو گنادیسم و پوکی استخوان پوکی استخوان دارم الان مدتیه پاهام سوزن سوزن شد بشدت ضعف عضلانی دارم یک دقیقه نمیتونم باایستم پاهام عضلاتم درد میاد و تموم بدنم استخوان عضلاتم میپره مثل نبض میزنه چشمم حالت مگس پران نقطه سیاه حرکت میکنه درحالت باز و موهای صوزت ابرو دست پام کنده میشن زیاد و تاری دیدم دارم .مشکل دیگم جوش قرمزی و حساس شدن بیش ازحد پوستم و خارش دستم و پرش بدنم اذیتم میکنه اما قبلا مشگلات نداشتم یک ماه نیم اخیز استرس داشتم بنظرتون آیا ام اس هست ؟مشکل بلعم دارم حالت گر گرفتگی عصلاتم داره میسوزه؟ و آیا با ام آر آی مشخص میشه؟ ممکنه بیماری لایم که از کنه هست باشه؟

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام

   علائمتون خیلی برای ام اس اختصاصی نیست اما باید بررسی شوید. حداقل MRI جهت بررسی وجود پلاک‌های ام اس.

   1. حسام صفاییمی‌گوید:

    سلام من mri انجام دادم که نوشته کانون های خاص تغییر سیگنال با رنگ سفید وعمیق دیده میشود که میتواند مربوط به تغیرات ایسکیمیک یا سردرد باشد ‌.اما متخصص گفت چیزی نیست خودم گفتم بنویس وگرنه نمیخواست بنویسه و دوباره رفتم هم خودم لوپوس گفتم نوشته .الان پوستم میسوزه میخاره درد ضعف شدید دارم که یک دقیقه نمیتونم وایستم از همه بدتر مشکل بلع حتی آب دارم .و سردرد و درد چشم ریزش موی صورت بدن گر گرفتگی نمی دونم واقعا چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.