پسوریازیس

علت، علائم، تشخیص و درمان بیماری پوستی پسوریازیس

پسوریازیس یا بیماری صدف یک بیماری خودایمنی است که باعث ایجاد ضایعات پوستی می شود و علت بیماری پسوریازیس به خوبی مشخص نشده. ضایعات پوستی در هر قسمتی از بدن نظیر ناحیه تناسلی، پوست سر، ناخن، آرنج، گوش و … ممکن است تشکیل شوند. این بیماری انواع مختلفی دارد که همگی نوعی اختلال اتوایمیون هستند. به این معنی که سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله کرده و آن ها را از بین می برد.

علت بیماری پسوریازیس یا صدف هنوز به طور کامل کشف نشده اند. اما پزشکان معتقدند که این بیماری در افرادی ایجاد می شود که از نظر ژنتیکی مستعد هستند. عوامل محیطی نظیر استرس، بیماری، جراحت ها و آب و هوا بر شعله ور شدن بیماری سوریازیس موثر اند. همچنین بعضی از درمان های گیاهی ، خانگی و طبیعی پسوریازیس می توانند برای بهبود بیماری موثر باشند.

علت بیماری پسوریازیس یا بیماری صدف چیست؟

براساس تحقیقات انجام شده، التهاب مهم ترین مکانیسم ایجاد و گسترش این بیماری است.
التهاب چیست؟ زمانی که گلبول های سفید بدن از جمله T Cell ها (لنفوسیت های T) با یک عامل خارجی نظیر باکتری یا ویروس برخورد می کنند. بلافاصله شروع به آزاد سازی سایتوکاین هایی از جمله TNF (فاکتور نکروز دهنده تومور) می کنند. این سایتوکاین ها باعث تحریک و فعال شدن سیستم ایمنی بدن می شوند. در یک بیماری خودایمنی نظیر پسوریازیس، مقدار زیادی TNF تولید می شود که موجب فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و آسیب بافت های سالم بدن می گردد.

سلول های طبیعی پوست در طی ۳۰ روز تشکیل شده ، بالغ می شوند و می میرند. اما در پسوریازیس پوست، این سیکل حدود ۳ تا ۶ روز طول می کشد . سلول های جدید، قبل از مرگ سلول های قدیمی تولید می شوند. نتیجه ی این اتفاقات ایجاد ضایعات پلاکی شکل پوسته ریزی دهنده در نقاط مختلف بدن است.

در بعضی از انواع پسوریازیس تغییرات پوستی، متفاوت از چیزی است که گفته شد. برای مثال، در پسوریازیس پوسچولی، ضایعاتی در سطح پوست ایجاد می شوند که پر از مایع هستند. (پوسچول ها) .

ژنتیک

پزشکان معتقدند که اختلال سیستم ایمنی که باعث ایجاد بیماری می شود یک اختلال ارثی است. البته ارتباط بین علت بیماری پسوریازیس و ژنتیک به خوبی مشخص نشده است. اما تحقیقاتی که تاکنون انجام شده اند، نشان داده اند که بیش از ۲۵ واریاسیون ژنی در ایجاد بیماری پسوریازیس نقش دارند. داشتن این ژن ها فرد را مستعد پسوریازیس می کند اما به این معنی نیست که فرد حتما به بیماری مبتلا می شود.

شیوع بیماری پسوریازیس در جمعیت عمومی حدود ۳٫۲ درصد است.

امروزه محققان در تلاشند تا ژن های خاصی که تایپ های مختلف پسوریازیس را ایجاد می کنند شناسایی کنند. شناسایی نقش ژن های مختلف در ایجاد بیماری می تواند محققان را در پیدا کردن درمانی موثر یاری دهد.

عوامل افزایش خطر ایجاد بیماری صدف یا پسوریازیس

عوامل محیطی نقش مهمی در شعله ور شدن بیماری و علت بیماری پسوریازیس در افراد مستعد دارند.

عفونت ها

هر نوع عفونتی ممکن است باعث شعله ور شدن یا ظاهر شدن بیماری گردد. به عنوان مثال ، پسوریازس خال دار یا قطره ای، تقریبا همیشه به دنبال یک عفونت استرپی ایجاد می گردد. پسوریازیس خال دار دومین نوع شایع این بیماری بوده که در بالغین جوان و کودکان شایع تر است. راش های این بیماری قطره ای شکل هستند.

HIV هم با پسوریازیس در ارتباط است. از انجایی که ایدز باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود بنابراین ضایعات پوستی در بیشتر مبتلایان به HIV از بین می روند.

جراحات پوستی

هر نوع آسیب پوستی اعم از بریدگی یا له شدگی، جراحی یا حتی تتو و سوختگی می توانند باعث شعله ور شدن بیماری صدف شوند. به این حالت، پدیده ی کوئبنر گفته می شود. گاهی خارش پوست ممکن است این پدیده را ایجاد کند.

بنابراین اگر به پسوریازیس مبتلا هستید باید تا حد امکان از پوست خود مراقبت کنید. استفاده از کرم های ضدآفتاب، عینک آفتابی، لباس آستین بلند توصیه می شود.

چاقی

تحقیقات نشان می دهند که چاقی یک ریسک فاکتور مهم در ابتلا به بیماری و حتی از جمله علت بیماری پسوریازیس است. ممکن است به علت تولید سایتوکاین های التهابی توسط بافت چربی باشد. چاقی همچنین باعث کاهش اثر داروها و افزایش عوارض دارویی می شود.

داروها

داروهای زیادی به عنوان علت بیماری پسوریازیس مشخص شده اند، از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داروهای ضد فشارخون نظیر بتابلاکرها (پروپرانولول و ایندرال)، ACE inhibitors نظیر کاپتوپریل و انالاپریل.
  • لیتیوم : این دارو در مبتلایان به اختلالات دو قطبی مصرف می شود.
  • داروهای ضد مالاریا نظیر هیدروکسی کلروکین و کلروکین باعث شعله ور شدن بیماری در بیش از ۳۰ از مبتلایان به پسوریازیس می شوند. کلروکین در درمان لوپوس و آرتریت روماتویید نیز کاربرد دارد.
  • اینترفرون ها که در درمان هپاتیت C استفاده می شوند.
  • مسکن ها : ضدالهاب های غیر استروییدی (NSAIDs) نظیر دیکلوفناک، بروفن، ایبوپروفن، کتورولاک، ژلوفن و … .
  • داروهای ضد قارچی نظیر کتوکونازول و فلوکونازول.
  • بعضی آنتی بیوتیک ها نظیر تتراسیکلین.
  • مصرف خوراکی و یا موضعی استروئیدها می تواند باعث بهبود ضایعات پسوریازیس شود. اما قطع این داروها ممکن است باعث عود و بدترشدن ضایعات پوسته ریزی دهنده شود.

عوامل محیطی و سبک زندگی موثر در ابتلا به بیماری صدف:

همانطور که گفته شد عوامل محیطی نقش مهمی در شعله ور شدن یا ایجاد بیماری دارند. از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیگار

تحقیقات نشان می دهند که مصرف سیگار با ابتلا به پسوریازیس رابطه دارد. سیگار می تواند باعث شعله ور شدن بیماری و بدتر شدن ضایعات پوستی شود. همچنین افراد سیگاری به درمان پاسخ خوبی نمی دهند.

استرس

استرس در ایجاد بیماری های خودایمنی تاثیر بسزایی دارد. استرس و اضطراب باعث بدتر شدن پسوریازیس می شوند. بنابراین تمریناتی که باعث کاهش استرس شوند می توانند در درمان بیماری کمک کنند. انجام مدیتیشن، ورزش روزانه و یوگا به بیماران توصیه می شود.

آب و هوای سرد و خشک

آب و هوای سرد و خشک باعث خشکی پوست و به دنبال آن تشدید بیماری پسوریازیس می شود. بنابراین به افرادی که به این بیماری مبتلا هستند توصیه می شود که در مناطق گرم و مرطوب زندگی کنند و یا با استفاده از کرم های مرطوب کننده از خشک شدن پوست خود جلوگیری کنند.

گلوتن

تحقیقات جدید نشان داده اند که بعضی از افراد مبتلا به پسوریازیس دارای آنتی بادی های ضد گلوتن هستند. البته این افراد به سلیاک مبتلا نیستند، اما مصرف گلوتن ممکن است باعث ایجاد علائم پوستی و گوارشی شود. بنابراین به بیماران توصیه می کنیم که در صورت امکان از رژیم غذایی فاقد گلوتن استفاده نمایند.