اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

پیتریازیس روزه آ

علت، علائم، تشخیص و درمان پیتریازیس روزه آ

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
پیتریازیس روزه آ

پیتریازیس روزه آ (به انگلیسی: pityriasis rosea)یک بیماری پاپولواسکواموس (همچون بیماری های لیکن پلان و پسوریازیس) و خود بهبود یابنده است که معمولا علامتی ندارد.

این بیماری از بیماری های شایع پوستی است که ضایعات پچ پوستی ایجاد می کند. ضایعات این بیماری معمولا بعد از ۶ تا ۸ هفته خود به خود از بین می روند و معمولا نیازی به درمان ندارند.

شیوع در جنس مونث و مذکر به یک اندازه بوده و سن متوسط ابتلا به بیماری ۲۳ سال است هم چنین این بیماری در دوران بارداری نیز شایع است و بسیاری از خانم های حامله به دلیل ظاهر شدن علامت پوستی به پزشک مراجعه می کنند.

علت بیماری پیتریازیس روزه آ چیست؟

علت آن نامشخص است. اگرچه منشا ویروسی در ایجاد آن محتمل است به طوری که ۲۰ درصد بیماران سابقه ای از عفونت حاد تنفسی فوقانی دارند.

[readmore]بیماری پوستی لیکن پلان چیست؟ از علائم تا تشخیص و درمان[/readmore]

علائم بیماری پیتریازیس روزه آ

علائم بیماری به قرار زیر است:

 • پچ پیشرو یا پچ مادر یا هرالد (Herald Patch): ابتدا ضایعه ای مدور یا بیضی به قطر ۱۰ سانتی متر در تنه یا پروگزیمال اندام ها ایجاد می شود. در حاشیه این ضایعه، حاشیه یقه مانند باریکی (Collarette Scale) از بقایای پوسته ها ایجاد می شود.
 • ۱۰ تا ۱۴ روز بعد، ضایعات مشابه و کوچکتری ایجاد می شوند که در طی یک تا دو هفته به پیک خود می رسند. این ضایعات نیز بیشتر در تنه و پروگزیمال اندام ها هستند. محور طولی ضایعات بیضی شکل و هم جهت با خطوط پوستی است و شبیه به شاخه های رو به پایین درخت کاج می باشد (نمای درخت کریسمس).
 • ضایعات پوستی در سفید پوستان به رنگ صورتی و در ساهپوستان هیپرپیگمانته هستند.
 • نوع پاپولر (پاپولار) این بیماری در کودکان و خانم های باردار حامله شایع است در حالی که انواع وزیکولر و پورپوریک در شیرخواران مشاهده می گردد.

تشخیص بیماری پیتریازیس روزه آ

تشخیص بیماری بر اساس شواهد و علائم بالینی است ولی چون پچ پیشرو یا پچ هرالد به عفونت قارچی شبیه است ممکن است تست KOH برای رد عفونت قارچی لازم باشد. همچنین جهت رد سیفیلیس باید تست سرولوژی سیفیلیس انجام شود. در انواع آتیپیک و متفاوت بیماری برای تشخیص، بیوپسی و نمونه گیری از پوست باید گرفته شده و به پاتولوژی ارسال گردد. در نمونه پوستی خروج RBC (گلبول های قرمز) به درون پاپیلاری (پاپیلرِی) درم و سلول های دیسکراتوتیک در درم مشاهده می گردند.

[readmore]لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس چیست؟[/readmore]

درمان بیماری پوستی پیتریازیس روزه آ

این بیماری خود به خود بهبود یابنده یا به اصطلاح Self-Limited و معمولا بی علامت است. اما بعضی از بیماران خارش خفیفی دارند. بیمار در طی ۱ تا ۳ ماه خود به خود بهبود یافته ولی ممکن است بعد از خوب شدن ضایعات، هیپرپیگمنتاسیون (پررنگ شدن پوست) وجود داشته باشد.

برای خارش ناشی از بیماری پیتریازیس روزه آ می توان کورتون موضعی ضعیف (استروئید موضعی) و آنتی هیستامین خوراکی تجویز نمود.

لیزر اشعه UVB (فرابنفش B) نیز در درمان ضایعات پیتریازیس روزه آ و خارش موثر است.

اگر خارش شدید با وسعت زیاد باشد از پردنیزولون خوراکی (۱۰ میلی گرم دوبار در روز) استفاده می شود. اریترومایسین خوراکی نیز ممکن است در درمان پیتریازیس استفاده شود.

درمان گیاهی پیتریازیس روزه آ چگونه است؟

درمان گیاهی خاصی برای این بیماری پوستی ذکر نشده است اما استفاده از گیاهانی که باعث کاهش استرس می شوند نظیر گل گاو زبان می تواند در بهبود ضایعات مفید باشد.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. علی مرتضیمی‌گوید:

  سلام چند سال پیش گرفتم ، هنوز وقتی یادم میاد تنم میلرزه ، یک شب یک دفعه از خارش ران از خواب پاشدم رفتم تو سالن یکسره شدید رانها و دستهام میخوارید، تا صبح خوابم نبرد بعد از فردا به جون همه بدنم افتاد بجز سر و صورت . یعنی از مچ پا تا تمام بدن . گردن را یادم نمیاد. یادمه بعدش دونه های جوشی شکل هم زدم ، کارم شده بود یکسره خاراندن ، اونهم خفیف نبود خیلی هم شدید بود . تو یک هفته اول که تحمل میکردم همه جور درمان خونگی کردم میرفتم دوش و ابتدا با سرکه بدنم را میشستم ، همچین بگم برای فرار از خارش به سوزش سرکه پناه می‌آوردم. حتی حاصر بودن با بدن یکسره سرکه ای بیام بیرون خارش کم بشه ، ولی انگار نه انگار. همه نوع درمان مثل عرقیات خوردن مثل با صدر شستن بدن، انگار نه انگار. دکتر حسینی خواه مشهد که بهترین هستند رفتم وقتی دید گفت رزآ هست و چاره نداره ۸هفته دوره داره. خلاصه تمام جوشهای پام خونی شده بودند بسکه خوارونده بودم یعنی زیر پوستتان کل سطحش قرمز و خارشی میشه و تک و توک جوش میزنه . مهم کل سطح پوست هست که میخاره. بسکه اون دوماه برایم زجر بود و زجر که خواب و آرامش نداشتم. دکتر از من پرسید شاید دارویی خوردی که آلرژی داشتی . ولی من دارو نخوردم . بعدها فکر که گردم ۲گار انجام داده بودم برای محققین خوبه بدونن، یکی اینکه یک ماه بود با لاتکس طبیعی که البته تو ایران کسی نمیشناسه من ماسک درست کردم چون حدودا بهار اولین سال کرونا بود یا از تنفس با ماسک لاتکس شدم، خودم این ماسک را ساختم چون بعدها شنیدم میگن لاتکس طبیعی میتونه الرژی بیاورد
  یا اینکه چند بار روزانه یک قاشق چایخوری سیاهدانه خوردم شنیده بودم رگها را باز می‌کند. خودم بیشتر به سیاهدانه مشکوک هستم چون واقعا سیاهدانه خارش می‌آورد، معلوم میشه گیاه عجیبی هست در واقع انگار داروی شیمیایی هست باید با دقت از این دارو استفاده کرد و دز آن خیلی کم باشد . عرص کردم نطر من علتش سیاه دانه بود. به خدا پناه میبرم که دیگه هیچوقت چنین امتحاناتی از من نگیرد یا تنبیهی مرا نکند. در ضمن اون موقع ۵۰ سالم بود و مذکر هستم. گفتم شاید این تجربه به کار محققین بیاید . ولی مال من خارش خفیف نبود ۸ هفته تمام بدنت بخاره که داغون بشه آدم. وای وای

  1. علی مرتضیمی‌گوید:

   در ضمن بخاطر اینکه خوب بشم حتی حجامت هم کردم ولی تاثیر نکرد، دکتر طب سنتی قبل از اجازه دادن به حجامت گفت مشکلت چیه گفتم رفتم دکتر متخصص گفته رزآ هست ، گفت ها این رزاسه هست ، انگار یک بیماری می‌شناخت پوستی هست که تو اسمش رز داره ، برای همین فقط رزاسه را میشناخت، در صورتیکه این رزآ بود و یک چیز دیگه هست منم دیگه چیزی نگفتم و حجامت را کردم، ولی تاثیر برای این بیماری من نداشت.

 2. امانمی‌گوید:

  من دو ماه درگیر این بیماری بودم، 4 بار رفتم پیش دکتر عمومی. اینا هم گفتن گال هست آخر سر هم رفتم متخصص پوست، اونموقع متوجه شدم پیتریازیس روزه ا بوده

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   جدی می‌فرمایین؟

 3. فائزه سقاییمی‌گوید:

  چرا اینقد زیاد؟

 4. فاطمهمی‌گوید:

  سلام من چهار ماه پیش این بیماری رو گرفته بودم و خوب شدم و اصلا جاش نمونده بود
  الان دوباره بعد چهار ماه این بیماری و گرفتم همراه با خارش
  علتش چیه که انقد زود دوباره این بیماری گرفتم؟

 5. هستیمی‌گوید:

  سلام ببخشید ازرو پوستتون رفتن در اخر یا خیر؟

  1. رادینمی‌گوید:

   خیرهنوزهستن

  2. محمدمی‌گوید:

   سلام من دوسال پیش این بیماری رو گرفتم خوب شدم ولی دوساله که یه شئ بیضی شکل روی قفصه سینم مونده نمیره

   1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

    منظورتون از شئ چیه؟ منظورتون یه قرمزیه؟

 6. رادینمی‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من الان سه ماهه پیتریازیس گرفتم دکتر رفتم برای خارش فقط پماددست سازداد بعضی ازبثورات خوب میشن بازدوباره بعد چندروز همچنان عودمیکنن وقرمز میشن الان بهبود کامل داره این بیماری یاخیر؟؟

 7. متینمی‌گوید:

  منم گرفتم ولی الان خوب شده لکه های سفید قهوه‌ای مونده جاش طبیعیه بعضی دکتر گفتن ویتیلیگو هست

  1. رادینمی‌گوید:

   سلام‌چیکارکردین خوب‌شده‌داروخاصی‌مصرف‌کردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.