اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

تیروئیدیت تحت حاد

علت، علائم، تشخیص و درمان التهاب تیروئید تحت حاد

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
تیروئیدیت تحت حاد

تیروئیدیت تحت حاد نوعی التهاب ویروسی تیروئید است که با اسامی دیگری از جمله تیروئیدیت دکرون، گرانولوماتو یا ویروسی نیز شناخته می شود. بسیاری از ویروس ها در بروز این بیماری نقش دارند، از جمله می توان به ویروس اوریون، کوکساکی، آنفولانزا، آدنوویروس و اکوویروس اشاره کرد.

این بیماری اغلب به درستی تشخیص داده نمی شود زیرا نشانه های آن شبیه فارنژیت ویروسی هستند و فرد دچار گردن درد و گلودرد می شود. حداکثر بروز بیماری، در ۳۰ تا ۵۰ سالگی است و زنان سه برابر مردان مبتلا می شوند.

در تیروئیدیت تحت حاد چه اتفاقی در غده تیروئید می افتد؟

در تیروئیدیت تحت حاد، در غده تیروئید یک ارتشاح یا اینفیلتراسیون التهابی مشخص تکه ای در نقاط مختلف دیده می شود که با تخریب فولیکول های تیروئید و گلبول های سفید بزرگ چند هسته ای در داخل بعضی از فولیکول ها همراه است. تغییرات فولیکولی به سمت تشکیل گرانولوم پیش رفته و در نهایت منجر به فیبروز می شوند.

علائم تیروئیدیت تحت حاد چیست؟

در تیروئیدیت تحت حاد، بیمار معمولا با یک تیروئید بزرگ و دردناک مراجعه می کند و از درد گردن شاکی است. گاهی تب نیز دیده می شود. بسته به مرحله بیماری، ممکن است علائم کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید داشته باشد (البته بهتر است از لفظ تیروتوکسیکوز بجای پرکاری تیروئید استفاده کنیم).

[readmore]تیروئیدیت پس از زایمان یا تیروئیدیت خاموش چیست؟[/readmore]

در تیروئیدیت تحت حاد چند هفته قبل از بروز علائم مربوط به تیروئید، ممکن است بی حالی و نشانه های عفونت تنفسی و فارنژیت وجود داشته باشد. در بعضی بیماران مبتلا به تیروئیدیت تحت حاد، بیماری ممکن است بصورت شدید و بی مقدمه آغاز شود.

بیماران مبتلا به تیروئیدیت تحت حاد، از گلودرد شکایت دارند. درد گلو به فک یا گوش ها انتشار پیدا می کند و در معاینه تیروئید، یک گواتر کوچک وجود دارد که فوق العاده حساس و دردناک است (تندرنس دارد).

تیروئیدیت تحت حاد معمولا به طرف بهبودی کامل پیش می رود، ولی ممکن است در ۱۵ درصد از موارد باعث ایجاد کم کاری تیروئید دائمی شود. این اتفاق بیشتر در بیمارانی که اختلالات خودایمنی دارند رخ می دهد. (نظیر هاشیموتو).

تیروئیدیت تحت حاد در درصد کمی از بیماران در یک دوره طولانی مدت چندماهه ممکن است چندین بار عود کند.

آزمایش تیروئیدیت تحت حاد چگونه است؟

آزمایش خون در تیروئیدیت تحت حاد، افزایش گلبول های سفید (لکوسیتوز) و افزایش ESR را نشان می دهد. همچنین معمولا Anti TPO در این بیماری منفی است مگر اینکه فرد، زمینه ابتلا به تیروئیدیت خودایمن نظیر هاشیموتو داشته باشد.

آزمایش ها و تست های عملکردی تیروئید در طی حدود ۶ ماه، سه مرحله را طی می کنند که عبارتند از:

۱- مرحله تیروتوکسیکوز (مشابه پرکاری تیروئید)

در این مرحله از تیروئیدیت تحت حاد، هورمون های T3 و T4 افزایش می یابند. افزایش هورمون های تیروئیدی در این مرحله به دلیل تخریب سلول های تیروئید و تخلیه ی هورمون های از پیش ساخته شده در آن هاست. همچنین در این مرحله TSH نیز کاهش می یابد. همچنین جذب ید رادیواکتیو در این مرحله از بیماری پایین است.

۲- مرحله کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی

در این مرحله از تیروئیدیت تحت حاد، فولیکول های غده تیروئید تخریب شده و تولید هورمون کاهش یافته و فرد دچار کم کاری تیروئید شده است و ممکن است بعضی علائم کم کاری تیروئید را داشته باشد. این مرحله معمولا موقتی بوده و پس از مدتی وارد فاز بهبودی می شود.

۳- فاز بهبودی

در این مرحله، سلول های تیروئید بازسازی شده و عملکرد خود را از سر گرفته و شروع به تولید هورمون تیروئید می کنند و فرد بهبود می یابد.

تشخیص تیروئیدیت تحت حاد

تشخیص بیماری بر اساس موارد زیر صورت می گیرد:

 • علائم و نشانه های بیماری: دردگلو با انتشار به گوش و فک، حساسیت در لمس، گواتر، علائم تیروتوکسیکوز یا کم کاری تیروئید.
 • آزمایش ها: ESR بالا و لکوسیتوز و معمولا منفی بودن Anti TPO و آزمایش تیروئید (T3 ، T4 ، TSH).
 • در نهایت در صورت شک به تشخیص می توان از FNA و جذب ید رادیواکتیو (اسکن تیروئید) استفاده کرد. در FNA تیروئیدیت تحت حاد، سلول های بزرگ چند هسته ای دیده می شود و در اسکن تیروئید معمولا جذب ید رادیواکتیو کاهش یافته است.

درمان کامل تیروئیدیت تحت حاد

این بیماری خود محدود شونده بوده و در اکثر موارد نیازی به دارو ندارد. با این حال برای درمان کامل تیروئیدیت تحت حاد و کاهش علائم آن از جمله گلودرد می توان از دوز بالای آسپرین (۶۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت) یا داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDها) نظیر ژلوفن، بروفن، ایبوپروفن و … استفاده نمود.

اگر این درمان برای رفع علائم تیروئیدیت تحت حاد کافی نبود و علائم شدیدتر بود می توان از گلوکوکورتیکوئید (کورتون) استفاده نمود. ۴۰ تا ۶۰ میلی گرم پردنیزون تجویر شده و طی ۶ تا ۸ هفته به تدریج و با بهبود علائم کم می شود تا در نهایت قطع شود.

درصورتی که پس از قطع پردنیزون، تیروئیدیت تحت حاد عود کند، دوباره باید درمان را شروع کرد و این بار برای مدت طولانی تری ادامه داد.

بنابراین برای درمان تیروئیدیت تحت حاد شدید می توان از کورتون نظیر پردنیزون یا پردنیزولون با دوز گفته شده استفاده کرد.

عملکرد تیروئید باید هر ۲ تا ۴ هفته یکبار با آزمایش TSH و Free T4 بررسی شود.

در تیروئیدیت تحت حاد در مرحله ای که فرد دچار تیروتوکسیکوز شده است ممکن است علائم پرکاری تیروئید نظیر تپش قلب، لرزش دست یا ترمور ، احساس ضربان قلب و … داشته باشد که برای درمان این علائم می توان از بتابلاکرها نظیر پروپرانولول (پرانول یا ایندرال) استفاده کرد. استفاده از داروهای ضد تیروئیدی نظیر متی مازول یا PTU در این مرحله ممنوع است.

همچنین اگر در تیروئیدیت تحت حاد، مرحله ی کم کاری تیروئید طولانی شود می توان از لووتیروکسین با دوز ۵۰ تا ۱۰۰ میکروگرم استفاده کرد تا علائم کم کاری تیروئید را کاهش داد.

خطرات تیروئیدیت تحت حاد چه هستند؟

تیروئیدیت تحت حاد غالبا بی خطر است و پس از گذر از مراحل گفته شده (تیروتوکسیکوز، کم کاری تیروئید و بهبودی) خود به خود بهبود می یابد. با این حال بعضی افراد ممکن است به کم کاری تیروئید دائمی مبتلا شوند. این اتفاق بیشتر در افرادی که مستعد بیماری های خودایمنی هستند رخ می دهد.

درمان گیاهی تیروئیدیت تحت حاد یا درمان در طب سنتی

درمان گیاهی تیروئیدیت تحت حاد یا درمان هایی که در طب سنتی به آن ها اشاره شده اساسا بی تاثیر یا کم تاثیراند. اما از آنجایی که بیماری خود به خود خوب می شود، ممکن است مدتی بعد از مصرف داروهای گیاهی بهبود پیدا کنید و این تصور در شما بوجود بیاید که این داروها باعث درمان بیماری شده اند. بنابراین این تصویر غلط را از ذهن خود خارج کنید.

رژیم غذایی تیروئیدیت تحت حاد

برای درمان تیروئیدیت تحت حاد، رژیم غذایی خاصی وجود ندارد. اما به دلیل دردگلو و مشکل در بلع بهتر است از غذاهای نرم استفاده شود.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. Mojgan naمی‌گوید:

  سلام من دخترم مدت هفت ماه هست با یک ویروس مبتلا شد به این بیماری بعد از هفت ماه هنوز درد شدید داره وبا مصرف کورتون دردش بیشتر میشه و بدنش ورم هم کرده و وزنش ۴ تا ۵ کیلو اضافه شده با مصرف داروهای ضد التهابی هم گوارشش بهم میخوره آزمایشها نرماله ولی درد هم چنان باقی بطوری بی قرار میشه از درد که فقط از خدا مرگش رو طلب میکنه خواهشن راهنمایی کنید چکار کنم آیا از لوتیروکسین میتونم استفاده کنم سنش هم ۳۲ سال

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   منظورتان این است که به تیروئیدیت التهابی مبتلا شده است؟ خود سر لووتیروکسین مصرف نکنید. ابتدا باید آزمایش بدهید

 2. ریحانهمی‌گوید:

  سلام
  در ازمایش من tsh 5.7 و anti tpo 1000 هست. T3 وt4 و hb و سایر آزمایشها نرمال هستند. فقط دو سه روز احساس تحت فشار بودن گلو داشتم که تکرار نشد و رفع شد.ممکنه بفرمایید آیا این مورد هم تحت حاد هست از نظر شما؟

 3. زهرامی‌گوید:

  سلام من شنیدم که مصرف کورتون خوب نیست و خیلی نباید مصرف شود من تیرویدیت حاد تحت حاد دارم سه ماه از اولین علایم گذشته بعد یک ماه و نیم با سونو گردن تشخیص دادند ۶هفته پردنیزولون مصرف کردم و هر هفته به تدریج از ۶ تا در روز به یک عدد و قطع کردم فردای اتمام دوره درد در سمت راست مثل قبل شروع شد و من هر ۵/۵ ساعت ژلوفن میخورم بی حال کم حوصله و عصبی شدم سردرد میگیرم فک و دندانها و کمی گوش درد دارم قسمتی از گلویم به تماس حساس و خیلی دردناک میشه اول سمت چپ بود بعد خوب شد الان سمت راست هست چیکار کنم ؟ دوباره کوتون بخورم یا ژلوفن بخورم تا دوره درمانش تموم بشه ؟ من شنیدم وقتی کورتون مصرف میشه قرص کلسیم دی هم باید مصرف کرد درسته ؟ ممنون بعد سخته که صبر کنی تا خودش خوب بشه ۶ساعت نشده دردها شروع میشن خیلی درد بدیه من یکماه بعد اومیکرون این بیماری و گرفتم ینی میتونه از اون باشه ؟

 4. حقیقت منشمی‌گوید:

  سلام و درود بیکران به شما
  حقیقتا از زحمات و دانش ارزشمند شما نهایت قدر دانی را دارم چون مدتها قبل تعداد زیادی از سایتهای پزشکی رو بررسی و جستجو زیادی داشتم و هیچ یک از آنها در خصوص بیماری تیروئید حاد ناشی از عفونت ویروسی و آنفولانزا یا کوئید 19 به این خوبی و دقیق اشاره نداشتند . به استحضار میرسانم پس از درگیر شدن با بیماری ویروسی کوئید 19 در سال گذشته گرفتار لاغری و سپس ورم چشم شدم که دکتر متخصص پرکاری تیروئید را تشخیص دادند و داروی لازم تجویز کردند ولی اکنون مدتی است قسمت انتهای گلو به سمت قفسه سینه دقیقا (زیر قسمتهایی که سوزن اف ان ای ) هنگام بلع یا لمس با دست درد میکند . البته FNA انجام شده مشکلی نبوده ودرمان ادامه دارد ولی چون پزشک اعتقاد به عفونت ویروسی ندارد لطفا راهنمایی فرمائید چه داروهایی بیخطر مئل آسپیرین 81 و غیره ضرورتا میتواند مفید باشد با نهایت احترام فردان

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   اساس اگر تیروئیدیت تحت حاد باشد از همین دارو‌های مسکن استفاده می‌شود و اگر خیلی شدید باشد، از کورتون. اما اگر پرکاری تیروئید باشد یعنی احتمالا بیماری گریوز، آن وقت کلا درمان فرق می‌کند.

 5. داریوشمی‌گوید:

  سلام برای من تشخیص تیروییدت تحت حاد گذاشتن
  الان هم درفاز اول هستم که همراه با افزایش t4وt3وکاهش tsh هست
  دوماه گذشته Hb:14.2 داشتم و الان به Hb:۱۳ رسیدم
  به نظرتون کاهش این سطح از Hb کمی غیرعادی نیست
  البته عرض کنم که میزان آهن وTibc من هردو بسدت کاهش دارند

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   در بیماری‌های التهابی، کم‌خونی ایجاد می‌شود که پس از برطرف شدن التهاب، کم‌خونی هم برطرف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.