اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

تیروئیدیت خاموش یا پس از زایمان

علت، علائم، تشخیص و درمان تیروئیدیت بعد از زایمان یا تیروئیدیت بدون درد

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
تیروئیدیت خاموش یا پس از زایمان در خانم جوان

از جمله مشکلات تیروئید بعد از زایمان می توان به التهاب تیروئید اشاره کرد. این التهاب تیروئید بعد از بارداری بدون درد بوده و با عنوان تیروئیدیت بدون درد یا تیروئیدیت خاموش شناخته می شود. تیروئیدیت بعد از زایمان (به انگلیسی: silent thyroiditispostpartum thyroiditis)، در بیمارانی رخ می دهد که مبتلا به بیماری زمینه ای خودایمنی تیروئید نظیر تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز هستند. در ادامه به بررسی علائم، تشخیص و درمان التهاب تیروئید بعد از بارداری می پردازیم.

تیروئیدیت بعد از زایمان در نزدیک به ۵ درصد از زنان باردار، ۳ تا ۶ ماه بعد از زایمان ایجاد می شود، و به همین دلیل به آن تیروئیدیت پس از حاملگی یا پس از زایمان نیز گفته می شود.

[readmore]تیروئیدیت ریدل چیست؟ از علائم تا تشخیص و درمان[/readmore]

علائم تیروئیدیت خاموش یا تیروئیدیت بعد از زایمان چیست؟

علائم تیروئیدیت خاموش شبیه تیروئیدیت تحت حاد است. بیماران دوره کوتاهی از تیروتوکسیکوز را تجربه می کنند که ۲ تا ۴ هفته به طول می انجامد.

علائم اولیه تیروئیدیت پس از زایمان:

در دوره اول که فرد دچار تیروتوکسیکوز شده است علائم پر کاری تیروئید را نشان می دهد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس تپش قلب.
 • افزایش ضربان قلب یا تاکی کاردی.
 • اضطراب بعد از زایمان.
 • لرزش دست ها.
 • بی خوابی یا اختلالات خواب بعد از زایمان.
 • کاهش وزن بی دلیل (البته نباید با کاهش وزنی که بطور معمولا پس از زایمان ایجاد می شود اشتباه گردد.)
 • حساسیت و عدم تحمل گرما.

سپس بیماران دچار هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید می شوند که ۴ تا ۱۲ هفته طول می کشد؛ و سرانجام بهبود می یابند.

[readmore]تیروئیدیت هاشیموتو، هرآنچه باید بدانید [/readmore]

علائم ثانویه تیروئیدیت خاموش یا بعد از زایمان:

 • خستگی.
 • یبوست.
 • خشکی پوست.
 • کمبود انرژی.
 • اختلال در تمرکز و حواس پرتی و خوابالودگی.

و در نهایت معمولا بیماران بهبود پیدا می کنند.

تشخیص تیروئیدیت خاموش یا التهاب تیروئید بعد از زایمان:

این بیماری با حضور آنتی بادی های Anti TPO قبل از زایمان همراه است و در زنان مبتلا به دیابت شیرین نوع ۱ سه برابر شایع تر است.

در این بیماری، جذب ۹۹mTc pretehnetate ید رادیواکتیو در ابتدا مهار شده است (کاهش جذب ید رادیواکتیو).

علاوه بر بدون درد بودن تیروئید، وجه افتراقی دیگر تیروئیدیت خاموش از تیروئیدیت تحت حاد، طبیعی بودن ESR و وجود آنتی بادی های Anti TPO است.

درمان تیروئیدیت بعد از زایمان یا تیروئیدیت خاموش چیست؟

درمان تیروئیدیت بدون درد با گلوکوکورتیکوئیدها (کورتون) توصیه نمی شود. نشانه های شدید پرکاری تیروئید در مرحله اول را می توان با یک دوره کوتاه پروپرانولول، ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم سه یا چهار بار در روز کنترل کرد.

درمان جایگزینی تیروکسین با لووتیروکسین ممکن است برای مرحله دوم یعنی کم کاری تیروئید ضروری باشد البته مصرف لووتیروکسین بعد از زایمان در خانمی که شیر می دهد باید کنترل شده انجام شود زیرا لووتیروکسین در شیر ترشح می شود البته جذب آن در بدن نوزاد بسیار پایین است. مصرف لووتیروکسین بعد از زایمان را باید پس از ۶ تا ۹ ماه قطع کرد چون بهبودی در این بیماری یک قانون است.

پیگیری سالیانه بیمار پس از بهبودی لازم است، چون درصدی از این بیماران دچار کم کاری تیروئید دائمی خواهند شد. همچنین این وضعیت ممکن است این وضعیت در بارداری های بعدی، عود نماید.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.