اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

MPV

MPV در آزمایش خون چیست

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
MPV در آزمایش خون

MPV مخفف Mean Platelet Volume است که به معنای حجم یا اندازه متوسط پلاکت ها می باشد و یکی از مواردی است که در آزمایش خون (CBC) اندازه گیری می شود.

مقدار طبیعی و نرمال MPV بین ۸٫۹ تا ۱۱٫۸ fl (فمتولیتر) است. کاهش و افزایش آن می تواند علل مختلفی داشته باشد.

[readmore]می دانید MCV در آزمایش خون چیست؟ علل افزایش و کاهش آن[/readmore]

علت کاهش MPV در آزمایش خون

از جمله عواملی که باعث کاهش MPV و در نتیجه کاهش اندازه متوسط پلاکت ها می شود می توان به بیماری مزمن کلیوی (CKD)، اختلالات مغز استخوان، لوپوس، ایدز، کم خونی ناشی از کمبود آهن (آنمی فقر آهن)، کم کاری تیروئید، شیمی درمانی یا کموتراپی، بزرگی کبد و هیپراسپلنیسم، سندرم ویسکوت آلدریچ، ترومبوسیتوپنی مرتبط با کروموزوم X و … اشاره نمود.

علت افزایش MPV در آزمایش خون

عللی که باعث افزایش MPV یا به عبارتی افزایش اندازه پلاکت ها می شود می توان به تحریک مغز استخوان، دیابت شیرین (DM)، سپسیس و عفونت ها،DIC، اختلالات میلوپرولیفراتیو، تزریق ترومبوپویتین، سندرم برنارد سولیر، انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی)، بیماری فون ویلی براند، پرکاری تیروئید، اختلالات تنفسی، اختلالات ژنتیکی، بیماری کبدی غیر الکلی و … اشاره نمود.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
  1. ارجمندمی‌گوید:

    باسلامpdwبنده۲۳۱وp_lcr24.6هست که هردودرطبیعی می باشدولی mpv10.0است که حدنرمال روآزمایشگاه زده 7.2-8.7آیامشکلی دارم یاطبیعیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.