برو به بخش محتوا

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

MCHC

MCHC در آزمایش خون چیست و علت افزایش و کاهش آن

MCHC در آزمایش خون

MCHC مخفف عبارت Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration است و به معنای غلظت متوسط هموگلوبین در گلبول های قرمز می باشد…

MCHC مخفف عبارت Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration است و به معنای غلظت متوسط هموگلوبین در گلبول های قرمز می باشد و از جمله موارد اندازه گیری شده در آزمایش خون CBC است.

مقدار طبیعی MCHC در آزمایش خون (CBC) بین ۳۲ تا ۳۶ گرم در دسی لیتر است و افزایش و کاهش آن می تواند علل مختلفی داشته باشد.

علت افزایش MCHC چیست؟

مهم ترین علت بالا بودن MCHC، اسفیروسیتوز ارثی است که گلبول های قرمز تغییر شکل داده و کره ای می شوند. در این بیماری گلبول های قرمز بسیار شکننده اند و طحال بزرگ است.

علت کاهش MCHC چیست؟

از جمله علل کاهش غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز می توان به کمبود آهن یا اختلال در جذب آهن در بیماری های مختلفی نظیر سلیاک اشاره کرد. همچنین علل دیگری نظیر همولیز، از دست دادن خون، مسمومیت با سرب، عفونت با کرم های قلابی و بعضی سرطان ها نیز ممکن است باعث کاهش mchc شوند.

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. امیرعلی توحیدی قویدلمی‌گوید:

  سلام من ۱۴سالمه ازمایش دادم برای من ۳۶.۴هستش و m.c.v ۸۱ چیکار باید بکنم

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام

   نرمال است

 2. علیمی‌گوید:

  سلام،من دیابت نوع دو دارم و آخرین آزمایش مقدار 36.5 را اعلام کرده در ضمن 45 سال سن دارم، ممنون از پاسخگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.