اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

اصلی ترین علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو چیست؟

اکسترن مسؤلیتی در قبال این تبلیغ نداردبروز شده در

چاقی شکم و پهلو یکی از چالش هایی است که بسیاری از خانم ها و آقایان با آن دسته و پنجه نرم می کنند. بسیاری از افراد حتی حاضرند هزینه جراحی بای پس معده یا دیگر عمل ها را نیز بپردازند تا از شر چربی های شکم و پهلو خلاص شوند و به اندام ایده آلشان دست پیدا کنند. البته آگاهی از دلایل چاقی، به ما در انتخاب بهترین راه برطرف کردن آن کمک شایانی می کند.

برخی افراد از همان ابتدا چاق نبوده اند و به صورت ناگهانی یا در یک بازه زمانی کوتاه، شکم و پهلو می آورند. اگر دلیل آن بارداری نباشد، سر نخ ماجرا را باید در کم خوابی یا بی خوابی، استعمال دخانیات، مصرف الکل، استرس و رژیم غذایی نادرست جستجو کرد. این عوامل در زندگی شهری و ماشینی امروزی باعث رشد روزافزون مراجعه افراد به متخصصین جراحی زیبایی در مشهد، تهران یا سایر کلان شهرهای ایران شده است. بسیاری از مردم حاضرند هزینه های زیادی بپردازند تا اندام زیبایی داشته باشند.

اما چرا آنها به طور ناگهانی دچار اضافه وزن شدید می شوند و چطور می توان این چالش را برطرف کرد؟

7 دلیل اصلی چاقی شکم و پهلو به صورت ناگهانی

در ادامه لیستی از دلایلی را بیان می کنیم که به خاطر آنها شکم و پهلو می آورید:

بارداری!

شکم و پهلو آوردن در دوران بارداری به خصوص بعد از گذشت 2 تا 3 ماه نگران کننده نیست و تنها به واسطه یک رژیم غذایی مناسب این مشکل برطرف می شود. شما می توانید با دریافت برنامه ورزشی مناسب از یک مربی حرفه ای، در دوران بارداری زودتر به اندام ایده آلتان برسید و شکم و پهلوهایتان را از بین ببرید.

در دوران بارداری به دلایل مختلفی به صورت ناگهانی دچار اضافه وزن می شوید که از جمله آنها می توان به افزایش اشتها و مصرف بیشتر مواد غذایی اشاره کرد. همچنین وزن جنین و وزن جفت نیز روی اضافه وزن مادر تاثیر می گذارد و در نهایت باعث می شود تا او دچار تغییر وزن ناگهانی شود.

کسانی که دچار اضافه وزن در دوران بارداری شده اند، باید به جای کاهش مصرف مواد غذایی، زیر نظر پزشک حرفه ای باشند.

مصرف داروهای خاص!

مصرف دارو را نیز می توان علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو دانست. برخی داروها به دلیل ترکیباتشان باعث تجمع چربی در ناحیه شکم و پهلو می شوند و در نهایت چاقی را برایتان به همراه می آورند که از جمله آن ها می توان به داروهای مخصوص افسردگی، دیابت، تشنج و… اشاره کرد.

کم خوابی و بی خوابی، از دلایل چاقی پهلو و شکم!

انسان ها به طور معمول روزانه نیاز به 8 ساعت خواب دارد، بنابراین اگر به طور کافی نخوابید، باید انتظار اضافه وزن داشته باشید. بی خوابی و بدخوابی، سلول های چربی شکم و پهلوتان را افزایش می دهند و رفتارهای غذایی تان را تغییر خواهند داد. همچنین بسیاری از افراد به دلیل بی خوابی تمایل زیادی به مصرف کربوهیدرات دارند که همین عامل نیز در افزایش وزن ناگهانی آنها تاثیرگذار است.

چاقی شکم و پهلو به دلیل سیگار!

طی تحقیقاتی که در سال 2012 انجام شد، محقق ها به این نتیجه رسیدند که میزان چربی افراد سیگاری نسبت به افراد معمولی بیشتر است. در واقع تنباکو روی تمایل انسان به خوردن غذا تاثیر مستقیم دارد. بنابراین کسانی که سیگار را ترک می کنند، به مرور تمایلشان برای خوردن غذا بیشتر شده و به مرور دچار چربی در ناحیه شکم و پهلو می شوند.

افراد سیگاری به محض ترک اعتیاد به دلیل فشار عصبی زیاد پرخوری عصبی نیز دارند، به همین دلیل این موضوع به طور غیر مستقیم روی افزایش وزن آنها تاثیر می گذارد.

الکل، چاق کننده شکم و پهلو!

بسیاری از پزشکان علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو را مصرف الکل می دانند. الکل روی اندام های مختلفتان به خصوص کبد تاثیر بسیار بدی می گذارد و بعد از مدتی بدنتان را دچار بی آبی می کند. همچنین روی تغییر الگوی هضم غذا نیز موثر است. علاوه بر این الکل به دلیل داشتن کالری بسیار بالا، خیلی زود اندامتان را فربه و چاق خواهد کرد و اضافه وزن را برایتان به همراه می آورد.

افراد مضطرب، مستعد چاقی ناگهانی!

اگر به دلایل مختلفی استرس و اضطراب زیادی را در زندگی تحمل می کنید، مستعد چاقی ناگهانی هستید! در واقع استرس و اضطراب را نیز می توان علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو دانست.

غذا خوردن یکی از کارهایی است که باعث ایجاد آرامش در بسیاری از افراد می شود. بنابراین آنها با حملات استرس و اضطراب به غذا خوردن پناه می آورند؛ بنابراین به مرور به دلیل پرخوری عصبی دچار اضافه وزن می شوند و در ناحیه شکم و پهلوهایشان چربی اضافه به وجود می آید.

رژیم غذایی کم پروتئین یا کم فیبر!

فیبر و پروتئین دو ماده مهم برای کنترل وزن هستند. در صورتی که در برنامه غذایی تان مصرف فیبر و پروتئین را کم کنید، به مرور دچار اضافه وزن می شوید و اندام ایده آلتان را از دست می دهید.

کسانی که مواد غذایی حاوی فیبر یا پروتئین مصرف نمی کنند، با افزایش وعده های غذایی سعی در جبران جای خالی این مواد دارند؛ اما این کار فایده ای ندارد و باعث صرف مقدار زیادی  کالری می شود. با مصرف کالری نیز به مرور دچار چاقی خواهید شد.

چطور چاقی ناگهانی شکم و پهلو را برطرف کنیم؟

با شناخت علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو بهتر می توانید برنامه ای مناسب برای لاغری و رسیدن به اندام ایده التان بچینید. بنابراین ابتدا علت را بیابید، سپس متناسب با مشکلتان از یکی از راهکارهایی که در ادامه بیان می کنیم، استفاده کنید تا چاقی ناگهانی تان از بین برود:

تمرینات ورزشی

مهمترین اصل برای درمان چاقی و رسیدن به وزن ایده آل ورزش کردن است. اگر زیر نظر یک مربی حرفه ای ورزش کنید، او تمرین های مناسبی به شما می دهد تا در سریعترین زمان بتوانید به نتیجه برسید و شکم و پهلوتان را آب کنید.

رژیم غذایی سالم

در رژیم غذایی تان انواع مواد خوراکی به خصوص مواد حاوی پروتئین و فیبر را افزایش دهید. همچنین از مصرف غذاها و خوراکی های پرکالری بپرهیزید تا دچار چاقی نشوید.

تجدید نظر در سبک زندگی

استایل زندگی سالم به معنی سیگار نکشیدن و نخوردن الکل است. این عوامل تاثیر نامطلوبی روی اضافه وزنتان دارند و زیبایی اندامتان را از بین می برند. بنابراین با سبک زندگی سالم، همیشه خوش اندام و زیبا باقی بمانید.

همچنین شما باید ساعات خوابتان را تنظیم کنید و در موقع مشخصی به خواب بروید. در کل باید روزانه 8 ساعت بخوابید تا انرژی مورد نیازتان تامین شود و دچار بی خوابی یا بدخوابی نشوید.

انجام عمل های زیبایی

برخی عمل هایی زیبایی اندام مثل بای پس معده وجود دارند که از چاقی و اضافه وزن جلوگیری می کنند. بنابراین اگر بارها ورزش کردید، زیر نظر متخصص تغذیه رژیم غذایی مناسبی داشتید و همه کارها را انجام دادید، اما لاغر نشدید، عمل های جراحی بهترین راه حل برای شما هستند. این عمل ها در سریعترین زمان شما را به نتیجه می رسانند.

حرف آخر

دلیل چاقی شکم هر چه که باشد، در درجه اول سلامت بدن را تحت تاثیر داده و هم چنین، اندام ایده آلتان را از شما می گیرد. پس زودتر به فکر چاره باشید! اولین گام، ریشه یابی علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو است که به یکی از دلایل مصرف الکل، کشیدن سیگار، رژیم نادرست غذایی و کم خوابی یا بی خوابی ایجاد می شود. برای بازگشت به وزن و اندام ایده آل، باید در استایل زندگی خود تجدید نظر کنید و ورزش و مصرف خوراکی های مفید را در برنامه روزمره بگنجانید. البته این چاقی ناگهانی می تواند نوید ورود یک فرد تازه به خانواده شما را هم بدهد!

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.