اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

جراحی تیروئید، عوارض و مراقبت های لازم

اکسترن مسؤلیتی در قبال این تبلیغ نداردبروز شده در
دکتر عباس علی بخشی

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید به شکل یک پروانه و در جلوی گردن قرار دارد. وظیفه آن، ترشح هورمون هایی است که سرعت سوخت و ساز بدن را کنترل می کنند. اختلالات غده تیروئید با ایجاد خلل در تولید هورمون های تیروئید، منجر به کاهش و یا افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شوند. بنابراین هورمون هایی را که این غده ترشح می کند باید سطح ثابتی در خون داشته باشند. اگر هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید سطح ثابتی در خون داشته باشند، سوخت و ساز بدن فرد درحد طبیعی خواهد بود و مشکلی ایجاد نمی شود اما پرکار بودن یا کم کار بودن تیروئید، هر دو مشکلاتی را در پی دارند بنابراین نحوه عملکرد غده تیروئید باید درحد نرمال باشد تا مشکلی به وجود نیاید.

بیماری های مرتبط با کم کاری یا پرکاری تیروئید، زیاد هستند و تشخیص آن ها بستگی به شرایط فیزیولوژیک بیمار دارد به همین دلیل بهتر است در صورت بروز نشانه مشکوک به پزشک متخصص جراحی تیروئید مراجعه کنید.

تشخیص اختلالات تیروئید

با انجام آزمایش خون می توان به اختلالات غده تیروئید پی ­برد. این آزمایش، سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را که عملکرد غده تیروئید را تنظیم می کند، تعیین می کند، اگر TSH بالا باشد، به این معنا است که کارایی تیروئید بسیار پایین می باشد (کم کاری تیروئید). در صورتیکه  TSH پایین باشد، عموما به این مفهوم است که تیروئید بیش از اندازه فعال است (پرکاری تیروئید). همچنین آزمایش وجود ندول و مشکلات دیگر تیروئید را نیز بیان می ­کند.

درمان کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید

درمان بیماری های غده تیروئید

بیماری های خوش خیم مرتبط با غدد تیروئید با مصرف دارو و به مرور زمان به طور کامل درمان می شوند. در بیماری های بدخیم و بیماری هایی که منجر به بروز سرطان می­ شوند قبل از خود غده تیروئید اجزای مجاور باید درمان شوند زیرا درمان سرطان تیروئید پس از پیشروی به احشای مجاور کمی سخت است ولی درمان قطعی بیماری های بدخیم غده تیروئید در مراحل اولیه با انجام جراحی تیروئید امکان پذیر است.

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید تحت بیهوشی انجام می ­شود و ابتدا در خط عرضی قاعده گردن، بین دو عضله استرنوکلید و مستوئید (SCM) برش داده­ شده و پوست، عضلات و فاشیا از یکدیگر جدا می شوند تا تیروئید نمایان شود. سپس تیروئید همراه ندول یا همراه تومور از محل خارج می شود.

بعضی از جراحان نیز عمل تریروئیدکتومی را به روش اندوسکوپی انجام می­دهند که در این روش از چندین برش کوچک استفاده می کنند و از طریق آنها یک دوربین کوچک و ابزار جراحی وارد شده و کل یا بخشی از غده تیروئید برداشته می شود.

معمولاً پس از عمل در ناحیه عمل یک یا دو درن (لوله جهت تخلیه ترشحات از محل عمل) تعبیه خواهد شد. این درن در دومین روز بعد از عمل و قبل از ترخیص برداشته خواهد شد.

همچنین به طور معمول پس از عمل جراحی تیروئید برای چند ساعت (طبق دستور بهترین جراح تیروئید در تهران) ممنوعیت دریافت مواد خوراکی خواهد شد و به محض برطرف شدن تهوع این ممنوعیت به اتمام می رسد.

علت جراحی تیروئید

 1. سرطان تيروئيد

رایج‌ ترین علت جراحی تیروئید، سرطان است. اگر فردی سرطان تیروئید داشته باشد برداشتن همه یا بخش زیادی از این غده می تواند به درمان آن کمک کند.

 1. گواتر
 2. پرکاری تیروئید
 3. ندول های تیروئیدی مشکوک

به طور کلی اگر غده تیروئید فرد به طرز غیرطبیعی و آزاردهنده‌ای بزرگ شده باشد و باعث مشکلاتی از جمله تنگی نفس، تورم یا در برخی موارد پرکاری تیروئید بیمار شود، پزشک توصیه می کند همه یا بخشی از غده تیروئید را با عمل تیروئید خارج کنند.

علت جراحی های تیروئید

انواع جراحی تیروئید

 1. توتال تیروئیدکتومی

در این نوع عمل جراح کل غده تیروئید و گره های لنفاوی اطراف غده را از بین می برد. بنابرین هر دو لوب غده تیروئید حذف می شوند. اگر بیمار سرطان تیروئید داشته باشد، علاوه بر عمل جراحی درمان های اضافی از جمله ساپرشن­تراپی با هورمون TSH و ید رادیواکتیو بهترین کار ممکن است.

 1. لوبکتومی تیروئید با یا بدون زخم

اگر گره های تیروئید بیمار در یک لوب قرار داشته باشند، جراح فقط آن لوب (لوبکتومی) را حذف می کند. بعد از جراحی، گره خارج شده تحت پاتولوژی میکروسکوپی بررسی خواهد شد تا مشخص شود که آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. اگر سلول ­های سرطانی وجود داشته باشد، جراح ممکن است قسمت باقی مانده تیروئید را نیز خارج کند و به اصطلاح توتال تیروئیدکتومی انجام دهد.­

 1. ساب توتال تيروئيدکتومی

جراح یک لوب کامل، ایسموس و بخش لوب دیگر (تقريبا کل) غده تیروئید را برمی دارد. این روش جراحی بیشتر برای پرکاری­ تیروئید ناشی از بیماری گریوز مورد استفاده قرار می گیرد.

اینکه در عمل تیروئید چقدر از غده تیروئید برداشته شود به علت انجام جراحی و نوع اختلال بستگی دارد. اگر فقط قسمتی از تیروئید برداشته شود، این غده می تواند بعد از عمل به صورت عادی به فعالیت خود ادامه دهد اما اگر طی این جراحی کل غده تیروئید برداشته شود، باید روزانه هورمون تیروئید مصرف کنید تا نقش طبیعی غده تیروئید برایتان ایفا کند.

عوارض جراحی های تیروئید و مراقبت های بعد از عمل

در انجام جراحی های لوبکتومی و یا توتال تیروئیدکتومی، باید توجه بسیار زیادی به حفظ غدد پاراتیروئید و جریان خون آن ها کرد. گاهی اتوگرفت کردن غده پاراتیروئید به درون عضلات اینفراهایوئید (strap muscles) به دلیل آسیب به عروق خونی ضروری است.

یکی دیگر از موارد ضروری، حفظ عصب ریکارنت لارنژیال و شاخه های خارجی عصب سوپریور لارنژیال است. آسیب یکطرفه به عصب ریکارنت لارنژیال باعث فلج یکطرفه تارهای صوتی می شود که باعث ایجاد صدای ضعیف و نفسگیر در فرد می شود. آسیب دوطرفه این عصب باعث از دست رفتن کلی صدا و کنترل راه هوایی می شود که در مورد تراکئوستومی ضروری است. آسیب به شاخه های خارجی عصب سوپریور لارنژیال منجر به کاهش کیفیت صدا و ناتوانی فرد در ایجاد صداهای high pitch و فریاد زدن می گردد.

عوارض جراحی های تیروئید و مراقبت های بعد از عمل
 1. خونریزی

انسداد مسیر تنفسی به دلیل خونریزی می تواند منجر به تنگی نفس و ایجاد صداهای غیر طبیعی در حین دم و بازدم شود.

 1. عفونت
 2. خشونت و گرفتگی صدا

گاهی در طی عمل جراحی به عصب حنجره ای راجعه که در مجاورت غده تیروئید قرار دارد  آسیب وارد می ­شود و درنتیجه گرفتگی و خشونت صدا می تواند از عوارض این جراحی باشد.

 1. آسیب به غدد پاراتیروئید

به دلیل اینکه این غدد در پشت غده تیروئید قرار گرفته اند ممکن است در عمل جراحی تیروئید، غدد پاراتیروئید نیز آسیب ببیند و یا برداشته شوند.  این مسئله منجر به اختلال در متابولیسم کلسیم می شود. به محض کاهش سطح کلسیم سرم، تحریک پذیری اعصاب همراه با انقباض دست ­ها و پاها و لرزش ماهیچه ای (مخصوصا در اطراف دهان) اتفاق می افتد. از دیگر علائم کاهش کلسیم سرم؛ کرختی، گزگز، خارش، کرامپ عضلانی و سفتی دست­ها و پاها می باشد. البته اختلالات کلسیم بعد از عمل جراحی تیروئیدکتومی معمولاً موقتی می باشد.

 1. استئوپورز (پوکی استخوان)

به دلیل برداشتن غده تیروئید درمان جایگزینی هورمون تیروئید یعنی تجویز لووتیروکسین برای بیمار صورت می گیرد. مصرف طولانی مدت لووتیروکسین با تاثیر بر استخوان بیمار منجر به ایجاد استئوپورز (پوکی استخوان) خواهد شد.

نکات مهم قبل، حین و بعد از جراحی تیروئید و توصیه های پزشکی

 • مصرف رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و پروتئین قبل از عمل جراحی بسیار حائز اهمیت است.
 • باید از مصرف چای، قهوه و سایر محرک ها اجتناب نمود. (به منظور کاهش اسهال)
 • بعد از عمل جراحی معمولاً مقدار کمی اشکال در بلع وجود دارد. توصیه می شود نوشیدنی های خنک استفاده شود چرا که به تسکین این ناراحتی کمک خواهد کرد. پس از آن رژیم غذایی نرم مناسب تر است.
 • توصیه می شود جهت کاهش تورم طناب های صوتی آرام تر صحبت کرده و از داد زدن خودداری شود.
 • توصیه می شود در منزل از آرامش جسمی و ذهنی و تغذیه کافی برخوردار باشید. سعی کنید از غذاهای پرکالری استفاده نمایید.
 • بعد از عمل جراحی تیروئید، با قرار دادن دست ها در پشت گردن به هنگام گرداندن سر، از وارد آمدن فشار بر ناحیه برش جراحی جلوگیری کنید.
 • بهترین و راحت ترین وضعیت به صورت نیمه نشسته به همراه بالا نگه داشتن سر و حمایت از آن با گذاشتن چند بالش است.
 • وقتی می خواهید در وضعیت نشسته قرار بگیرید باید با گذاشتن بالش در زیر سر و گذاشتن دو دست با هم در پشت سر از ناحیه عمل محافظت کنید.

نتیجه گیری

بطور خلاصه عوارض جراحی تیروئید شامل خونریزی، عفونت، آسیب به اعصاب صدا و علائم هیپوتیروئیدی مانند خستگی، افزایش وزن و افسردگی است. عوارض کمتر شامل آسیب به پاراتیروئید و علائم هیپرتیروئیدی مانند لرزش و عصبانیت است. پیشگیری از عوارض با مراعات دقیق قوانین جراحی طبق گفته های جراح تیروئید، مدیریت درد مؤثر و تنظیم دقیق داروها انجام می‌ شود. پس از جراحی، پیگیری دقیق و مراقبت‌ های مناسب توسط فرد بیمار با نظارت پزشک جراح تیروئید ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است.

_________________________________

منبع: dralibakhshi.net

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.