اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

پاتوبیولوژی

بررسی معنی پاتوبیولوژی و اهداف آن

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
معنی پاتوبیولوژی

پاتوبیولوژی (Pathobiology) شاخه ای از رشته پاتولوژی می باشد که برخلاف پاتولوژی بالینی، بیشتر بر جنبه های بیولوژیک تاکید دارد و نه جنبه های پزشکی. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

پاتوبیولوژی چیست؟

همانطور که گفته شد پاتوبیولوژی شاخه ای از پاتولوژی می باشد که بیشتر بر جنبه های بیولوژیک تاکید می کند. این کلمه از دو بخش پاتو (Patho) و بیولوژی (Biology) ساخته شده است.

پاتو به معنی آسیب و بیولوژی به معنی زیست شناسی می باشد لذا رشته پاتوبیولوژی یک رشته آسیب زیست شناختی است که بر جنبه های زیست شناسی تاکید بیشتری دارد. پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر موضوع، مطلب پاتولوژی چیست را مطالعه فرمائید.

هدف از این رشته،‌ شناخت اساسی بیولوژی بیماری و سپس درمان آن است، به ویژه تغییراتی که در بافت های بدن و اندام ها پس از ابتلا به بیماری ایجاد می شوند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

این اصطلاح کمتر به کار می رود اما بطور کلی به آزمایشگاهی گفته می شود که هم می تواند بررسی های پاتولوژی را انجام دهد؛ یعنی نمونه هایی که از بافت بدن برای آزمایشگاه ارسال می شوند توسط متخصص پاتولوژی مشاهده و خوانده و گزارش می شوند و هم می تواند سایر آزمایشات طبی نظیر بیوشیمی و… را انجام دهند.

اساسا این آزمایشگاه ها دارای کادر گسترده تری هستند و فضا و امکانات بیشتری در اختیار دارند.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
  1. ℳatiullahمی‌گوید:

    پاتو بیولوژی کدام بیشترین آسیب ها را مورد مطالعه قرار میدهد.؟

  2. کامرانمی‌گوید:

    آیا موارد خاص و باصطلاخ خطرناک را برای پاتولوژی ارسال میکنن..از نمونه که بر میدارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.