اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

صفحه کرونال

معنی کرونال چیست؟

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
معنی صفحه کرونال در پزشکی و آناتومی چیست؟

صفحه کرونال (Coronal Plane) در پزشکی یک اصطلاح کلی است و به صفحه‌ای فرضی گفته می شود که بدن را به دو بخش جلویی و عقبی (قدامی و خلفی) تقسیم می کند. در ادامه به بررسی و توضیحات بیشتری پیرامون معنی کرونال در پزشکی می پردازیم.

معنی صفحه کرونال چیست؟

در علم آناتومی (Anatomy) بدن را با صفحات فرضی به قسمت های مختلفی تقسیم می کنند. هدف از این کار، تعیین موقعیت بخش های مختلف بدن و در واقع توضیح آن به افراد دیگر است.

بگذارید مثالی بزنیم، شما برای اینکه برروی نقشه کره زمین موقعیت یک محل را مشخص کنید از مختصات جغرافیایی کمک می گیرید. این مختصات در واقع خطوط فرضی هستند که کره زمین را بصورت عمودی و افقی تقسیم می کنند.

در مورد بدن انسان نیز این امر صادق است. ما برای تعیین محل یک ضایعه یا یک اندام بر روی بدن از این صفحات فرضی استفاده می کنیم. برای این که در مورد مفهموم آناتومی و اصطلاحات آن اطلاع بیشتری کسب کنید پیشنهاد می کنیم مطلب آناتومی چیست را بخوانید.

صفحه کرونال چیست؟ هر آنچه باید بدانیم

همانطور که گفته شد صفحه کرونال (Coronal Plane) بدن را به دو بخش قدامی و خلفی تقسیم می کند. برای فهم بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاه کنید:

موقعیت آناتومیک و نشان دادن صفحات فرضی آناتومی نظیر کرونال، ساژیتال و آگزیال
موقعیت آناتومیک و نشان دادن صفحات فرضی آناتومی نظیر کرونال، ساژیتال و آگزیال

به تصویر بالا که از کتاب آناتومی اسنل گرفته شده است دقت کنید،‌ صفحه صورتی رنگ در تصویر چپ را نگاه کنید؛ این صفحه همان صفحه کرونال است که بدن را به دو نیمه جلویی یا قدامی و عقبی یا خلفی تقسیم کرده است.

کاربرد صفحه کرونال در پزشکی چیست؟

تا اینجا با مفهموم صفحه کرونال آشنا شدید و تا حدودی متوجه شدید که چرا از این صفحات فرضی استفاده می شود. حال بیایید با ذکر مثال این مسئله را روشن تر کنیم.

فرض کنید شما پزشک هستید و می خواهید در دفترچه بیمار درخواست CT-Scan از سینوس های صورت بدهید. شما باید در خواست را در دفترچه بنویسید و سرویس رادیولوژی باید بتواند صرفا با مشاهده نسخه شما بفهمد که از چه قسمتی از بدن و با چه زاویه ای CT-Scan بگیرد. این جا همان جایی است که این صفحات به کار ما می آیند. مثلا در مورد سینوس ها ما می خواهیم که از رو به رو تصویر برداری انجام شود و به همین دلیل در خواست می دهیم که CT سینوس از نمای Coronal (یعنی قدامی – خلفی) گرفته شود.

بنابراین از این به بعد کرونال به معنی قدامی خلفی است. مثلا اگر دوستتان جلویتان ایستاده است این یعنی شما دارید از نمای قدامی خلفی یا همان صفحه کرونال به اون نگاه می کنید.

در تصویر زیر سی تی اسکن کرونال سینوس های سر و صورت را مشاهده می کنید.

سی تی اسکن سینوس ها از نمای کرونال
سی تی اسکن سینوس ها از نمای کرونال

همانطور که میبینید تصویر در نمای کرونال بصورت قدامی خلفی است و بیمار رو به روی شما ایستاده و به دوربین نگاه می کند.

صرفا جهت اطلاع: تصویر بالا یک CT اسکن از سینوس های صورت در نمای کرونال است. فلشی که برروی تصویر مشاهده می کنید یک شکستگی کف استخوان اربیت را مشخص می کند که باعث ورود چربی حفره اربیت به داخل سینوس ماگزیلاری شده است.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
  1. شرمینهمی‌گوید:

    خیلی عالی بود

    .

  2. رسامی‌گوید:

    سایتتون محشرههههه

    .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.