اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

تأثیر جراحی بینی بر لب بالا: بررسی علت، عوارض و راه های پیشگیری

منتشر شده توسط تیم اکسترنبروز شده در
تصویر عمل دماغ بینی از کنار و تأثیر بر لب

در این مقاله همه جزئیات و اطلاعات لازم در مورد تأثیر جراحی بینی بر لب بالا، آناتومی و ارتباط بین بینی و لب، عوارض جراحی بینی بر لب‌ها، روش‌ها پیشگیری و درمان عوارض و همچنین پاسخ تعدادی از سؤالات پرتکرار زیبا جویان را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

آیا عمل بینی بر فرم لب بالا تأثیر می‌گذارد؟ تقریباً بیشتر زیبا جویان از بروز چنین اتفاقی می‌ترسند و متأسفانه باید بگوییم جراحی بینی تا حدودی بر لب بالا نیز تأثیر دارد؛ اما در حالت عادی عوارض آن موقتی هستند و در مواردی نادر این عوارض، جدی و خطرناک می‌شوند.

خوشبختانه راهکارهای متفاوتی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارند که در صورت رعایت آن‌ها پس از جراحی با هیچ مشکلی روبه‌رو نخواهید شد. در این مقاله تمام ابهامات و سؤالاتتان در مورد لب بالا بعد از عمل بینی را برطرف خواهیم کرد.                                                 

 تشریح آناتومی و ارتباط بین بینی و لب بالا

به طور کلی ارتباط مستقیمی بین لب بالا و بینی وجود دارد. در این مقاله به طور کامل آناتومی و ارتباط بین آ‌ن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

عضلات و ساختارهای مرتبط بین لب بالا و بینی

لب بالا و بینی از نظر آناتومی کاملاً به هم مرتبط هستند. در واقع اعصاب، رگ‌های خونی و عضلات مشترک در این دو عضو باعث ایجاد این ارتباط می‌شوند.

تعدادی عضله وجود دارند که هم‌زمان با بالا بردن لب بالا، حالت پره‌های بینی را نیز تغییر می‌دهند؛ بنابراین قطعاً در جراحی نیز این موضوع اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

بررسی ارتباط عصبی و خونی بین بینی و لب بالا

علاوه بر عضلات، ارتباط عصبی و خونی نیز بین لب بالا و بینی وجود دارد و همین ارتباط، هماهنگی زیادی را بین این دو بخش ایجاد می‌کند. به طور کلی باید بدانید اعصاب و ارتباط خونی بین لب بالا و بینی، نقش بسیار حیاتی در حرکت و حس آن‌ها دارد؛ به همین دلیل جراحان بینی باید حتماً به این نوع ارتباطات توجه کنند تا هیچ‌گونه آسیبی به اعصاب بین این دو عضو وارد نشود.

تأثیر انواع‌ عمل‌های بینی بر فرم و موقعیت لب بالا

به طور کلی هر نوع عمل بینی به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر موقعیت و فرم لب بالا تأثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل نوع و تکنیک‌های جراح شما تأثیر بسیار زیادی بر آن دارد.

در جراحی باز، به دلیل ایجاد برش‌های مختلف در ناحیه کلوملا، احتمال ایجاد آسیب در عضلات لب بالا وجود دارد و در برخی از موارد حتی لب سفت یا بی‌حس می‌شود!    

در جراحی بسته بینی برش‌ها تنها در داخل بینی ایجاد می‌شوند و به همین دلیل آسیبی به عضلات و اعصاب لب بالا وارد نمی‌شود؛ اما باید بدانید این روش جراحی برای تمام افراد مناسب نیست!                                    

پس از جراحی بینی نیز در قسمت لب بالا شما دچار عوارض متفاوتی می‌شوید که در ادامه این موضوع را به طور کامل شرح خواهیم داد.

بررسی تمام عوارض احتمالی جراحی بینی بر لب بالا

بروز برخی از عوارض در قسمت لب بالا بعد از عمل بینی کاملاً طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد؛ اما گاهی اوقات این عوارض از حد طبیعی فراتر می‌روند و نیاز به مراجعه به پزشک دارند. در قسمت زیر با انواع این موارد آشنا می‌شوید.

ورم و کبودی لب بالا بعد از عمل

تورم و کبودی بعد از عمل بینی کاملاً طبیعی است؛ بنابراین در صورتی که لب بالایتان پس از جراحی بزرگ، متورم یا کبود شد، نگران نباشید. این عارضه پس از گذشت چند روز کاهش پیدا می‌کند.

بی حسی لب بالا بعد از عمل بینی

در برخی از افراد پس از جراحی لب بالا به طور موقتی و برای مدتی بی حس می‌شود. البته این عارضه به‌مرورزمان از بین می‌رود و لبتان به حالت قبلی خود برمی‌گردد.

سفت شدن لب بالا

گاهی اوقات لب بالا بعد از عمل، سفت و غیرقابل‌انعطاف می‌شود و معمولاً با ماساژ و فیزیوتراپی این مشکل از بین می‌رود.

بالا رفتن لب بالا (نازک شدن لب)

یکی از ترس‌ها و دغدغه‌های اصلی بسیار از زیبا جویان عمل بینی، بالا رفتن لب بالا پس از جراحی است. متأسفانه در بسیاری از موارد به دلیل برداشتن بیش از حد غضروف نوک بینی یا ایجاد بخیه‌های نامناسب این اتفاق ‌می‌افتد و به صورت دائمی نیز باقی می‌ماند.

علاوه بر این باید بدانید عمل بینی عروسکی در برخی از افراد احتمال بروز این عارضه را افزایش می‌دهد؛ بنابراین حتما از قبل با جراح خود در مورد این موضوع مشورت کنید.

عدم تقارن لب‌ها

این مشکل تنها در صورت انتخاب یک جراح بی‌تجربه و ایجاد بخیه‌های نامناسب اتفاق می‌افتد. این عارضه نیز همیشگی است و برای رفع آن باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکل در لبخند زدن

تعدادی از افراد پس از جراحی بینی برای لبخند زدن با مشکل روبه‌رو می‌شوند و لبخند زیبای قبلی خود را از دست می‌دهند.

به نظرتان چه راهکاری برای جلوگیری از بروز این عوارض وجود دارند؟ شما با انجام نکاتی بسیار ساده اما مهم‎، می‌توانید احتمال بروز خطرات جدی عمل بینی در لب را به حداقل برسانید. 

راهکارهای پیشگیری از عوارض و مراقبت‌های بعد از عمل

شما باید قبل و بعد از جراحی به فکر بروز چنین عوارضی باشید و با انجام راهکارهای متفاوت از آن‌ها جلوگیری کنید. در این قسمت با مهم‌ترین راه‌حل‌های پیشگیری آشنا می‌شوید.

انتخاب جراح باتجربه و ماهر

اولین کاری که شما باید برای جلوگیری از بروز تمام عوارض احتمالی انجام دهید، انتخاب یک جراح باتجربه و ماهر است. در صورتی که در این زمینه سهل‌انگاری کنید، قطعاً با عوارض شدید و دائمی روبه‌رو خواهید شد؛ بنابراین قبل از هر چیز به‌اندازه کافی در مورد جراح موردنظرتان تحقیق کنید از مهارت بالای او در جراحی بینی مطمئن شوید.

انجام معاینات و آزمایش‌های لازم قبل از عمل

در جلسات مشاوره قبل از عمل حتماً در این مورد با پزشکتان مشورت کنید و انتظارات خود را با آن‌ها در میان بگذارید. علاوه بر این تمام آزمایش‌ها، معاینات و عکس‌برداری‌های لازم را نیز انجام دهید.

رعایت دقیق دستورالعمل‌های جراح قبل و بعد از عمل

قبل و بعد از جراحی باید تمام دستورالعمل‌های پزشکتان را جدی بگیرید و با دقت تمام آن‌ها را رعایت کنید. برخی از افراد برخلاف گفته‌های جراح خیلی زود به روال عادی قبل از عملشان برمی‌گردند همین موضوع باعث بروز انواع عوارض در لب بالا می‌شود.

استفاده از کمپرس سرد و داروهای ضدالتهاب

استفاده از داروهای ضدالتهاب و کمپرس سرد تا حد زیادی التهاب و کبودی لب بالا را بعد از جراحی بینی از بین می‌برند؛ بنابراین بر اساس تجویز پزشکتان در طول روز از این موارد استفاده کنید.

انجام ماساژ لب و حرکات ورزشی مخصوص

نوعی ماساژ و حرکات ورزشی برای رفع عوارض در لب بالا وجود دارند که با انجام آن‌ها خیلی زود بهبود می‌یابید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً از پزشکتان بخواهید نحوه دقیق و صحیح این کار را به شما آموزش دهد.

تمام این موارد در از بین بردن تأثیرات منفی جراحی بینی بر لب تأثیر دارند؛ اما باید بدانید انتخاب جراح از همه آن‌ها مهم‌تر است؛ مخصوصا اگر بینی گوشتی دارید! گاهی اوقات یک جراح بی‌تجربه به‌قدری لب افراد را بالا می‌برد که در حالت عادی دو لب به هم‌ نمی‌رسند! این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک زیبا جو بیفتد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً سوابق و نمونه کارهای تمام جراحان را بررسی و با دیدی کاملاً باز بهترین دکتر جراح بینی گوشتی در تهران یا شهرهای بزرگ دیگر را انتخاب کنید. حتماً از مشاوران با تجربه نیز در این زمینه کمک بگیرید و از تجربیات آن‌ها در انتخاب جراحتان نیز استفاده کنید.

پاسخ به سؤالات رایج در مورد لب بالا بعد از عمل بینی

سؤالات زیر معمولاً در بین زیبا جویان بیشترین تکرار را دارند؛ به همین دلیل تصمیم داریم پاسخ تمام آن‌‌ها را در اختیارتان قرار دهیم.

آیا عمل بینی باعث نازک شدن لب بالا می‌شود؟

این عارضه در درصد کمی از افراد و به دلایل متفاوتی اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات جراح برای دسترسی به کل ساختار بینی باید بخشی از پوست لب بالا را بردارد و در صورتی که این کار بیش از حد انجام شود، احتمال نازک شدن آن وجود دارد.

علاوه بر این در برخی از موارد بالا رفتن لب بالا باعث کشیده شدن آن می‌شود و در نتیجه لب را نازک‌تر از قبل نشان می‌دهد.

چه زمانی ورم لب بعد از عمل از بین می‌رود؟

ورم لب بعد از عمل بینی در حالت عادی بعد از 1_2 هفته از جراحی از بین می‌رود؛ اما باید بدانید این مدت زمان در همه افراد یکسان نیست و به عواملی مانند میزان ورم، روش جراحی و بدن افراد بستگی دارد.

با این وجود راهکارهایی برای کاهش سریع‌تر این تورم وجود دارند؛ حتماً از کمپرس آب سرد مخصوص استفاده کنید و چند بار در روز به مدت 10_15 دقیقه آن را روی لبتان قرار دهید. علاوه بر این غذاهای شور و تند مصرف نکنید و سرتان را نیز رو به بالا نگه دارید.

برای رفع بی حسی لب بالا بعد از عمل بینی چه باید کرد؟

راهکارهای متفاوتی برای رفع بی‌حسی لب بالا بعد از عمل بینی وجود دارد که در زیر به طور مختصر آن‌ها را شرح می‌دهیم.

  • در ابتدا برای رفع این عارضه به روش صحیح لبتان را با روغن نارگیل یا ویتامین E ماساژ دهید؛ زیرا این کار به افزایش جریان خون کمک می‌کند.
  • تعدادی تمرین برای عضلات لب وجود دارد که به رفع بین حسی آن‌ها کمک زیادی می‌کند؛ برای مثال لبخند زدن و بادکردن لب‌ها خودشان نوعی تمرین به حساب می‌‌آیند.
  • در صورت عدم رفع این عارضه حتماً به پزشکتان مراجعه و در صورت تجویز او از داروهای مخصوص استفاده کنید.

آیا می‌توان بعد از عمل بینی، تزریق ژل به لب انجام داد؟

بهتر است برای تزریق ژل تا زمان بهبود کامل صبر کنید؛ زیرا پس از این کار لب شما متورم و کبود خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای بهبود سریع‌تر و راحتی خودتان تا رفع کامل تمام عوارض عمل بینی ژل تزریق نکنید و در این زمینه حتماً با جراح خود نیز مشورت کنید.

توصیه‌های تکمیلی

در این مقاله تمام اطلاعات ضروری در مورد تأثیر عمل بینی بر لب بالا را بررسی کردیم. از بین تمام این عوارض، دغدغه بیشتر زیبا جویان در مورد بالا رفتن لب بالاست؛ زیرا به صورت دائمی باقی می‌ماند.

به همین دلیل برای جلوگیری از بروز چنین مشکل و عوارض دیگری، حتماً در انتخاب جراح بینی خود دقت زیادی به خرج دهید؛ زیرا یک پزشک ماهر علاوه بر تخصص زیاد در جراحی بینی، بهترین مشاوره‌ها را در مورد فرم مناسب شما ارائه می‌دهد.

برای انتخاب جراح موردنظر خود حتماً از مشاوران باتجربه نیز کمک بگیرید. دغدغه‌ها و سؤالات خود را در بخش زیر بنویسید و این مقاله ضروری را برای تمام زیبا جویانی که قصد جراحی بینی خود را دارند نیز بفرستید.

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.