اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

«کارهای ممنوعه در دوران بارداری»

منتشر شده توسط تیم اکسترنبروز شده در

دوران بارداری یک مرحله حیاتی در زندگی زنان است که نیازمند مراقبت و توجه ویژه است. هنگامی که یک زن باردار می‌شود، باید به‌ویژه از سلامت خود و جنینش مراقبت کند. در این راستا، دکتر زنان آنلاین در دکترتو توصیه می‌کنند که بانوان باردار از انجام یک‌سری از فعالیت‌ها در این دوران خودداری کنند تا به سلامت خود و جنین لطمه‌ای وارد نشود. آشنایی با کارهای ممنوعه در دوران بارداری  و اهمیت رعایت آن‌ها را برای سلامتی مادر و جنین ضروری است.

طب سو‌زنی و ماساژ

دکتر زنان معتقد است هرچند برخی از درمان‌های تکمیلی مانند طب سوزنی و ماساژ به‌طور کلی در طول دوران بارداری ایمن محسوب می‌شوند، اما هنوز مواقعی در طول بارداری وجود دارد که نباید از آن‌ها استفاده شود. به‌عنوان‌ مثال، در 3 ماه اول بارداری نباید شکم شما ماساژ داده شود که در این باره میتوانید از مشاوره دکتر زنان آنلاین بهره مند شوید.

به‌طور کلی امن است که وقتی باردار هستید طب سوزنی داشته باشید. باید به دنبال یک متخصص طب حرفه‌ای با آموزش و تجربه گسترده در زمینه زنان باردار باشید. به متخصص خود بگویید که باردار هستید؛ زیرا برخی از نقاط طب سوزنی در دوران بارداری ایمن نیستند. اگر در نظر دارید از یک درمان تکمیلی استفاده کنید، مهم است به دکتر زنان آنلاین در وبسایت دکترتو یا مامای خود اطلاع دهید.

محصولات شوینده

دکتر زنان زایمان آنلاین توصیه می‌کنند برچسب‌های محصولات شوینده را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ اخطاری برای زنان باردار وجود ندارد. اگر از محصولات شوینده، چسب، رنگ یا هرگونه مواد شیمیایی خانگی دیگر استفاده می‌کنید، دستورالعمل‌های ایمنی روی برچسب را رعایت کنید. مطمئن شوید که اتاق هنگام تمیزکاری به‌خوبی تهویه شده است، پنجره‌ها و درها را باز کنید.

ورزش و فعالیت‌های شدید بدنی

فعالیت در طول دوران بارداری عالی است. ورزش به جنین در حال ‌توسعه شما آسیب نمی‌رساند تا زمانی که به میزان ایمن ورزش کنید. ورزش متوسط به‌طور منظم نسبت به ورزش‌های شدید ترجیح داده می‌شود. همیشه با ماما یا دکتر زنان آنلاین خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که مشکلاتی وجود ندارد که از انجام ورزش جلوگیری کند.

متخصص زنان آنلاین معتقد است برخی ورزش‌ها و فعالیت‌ها وجود دارد که در طول بارداری باید از آن‌ها پرهیز کنید. این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

  • هرگونه ورزش یا فعالیتی که خطر برخورد، لغزش، افتادن یا هر گونه تماس سنگین دیگری وجود داشته باشد.
  • ورزش‌های رقابتی که شما را وادار به حرکت بدن در یک روشی که ممکن است ایمن نباشد، مانند خم‌کردن یا پرش آهسته.
  • فعالیت‌هایی که در آن محیط یا تجهیزات احتمال دارند مناسب نباشد، مانند محیط‌های گرم (استخرهای آبگرم، استخرهای هیدروتراپی یا یوگای گرم) یا تجهیزات سنگین (وزنه‌برداری، اسکی آبی و برفی، غواصی).
  • ورزش‌هایی با ضربات زیاد و تکراری.

اشعه ایکس

اگر امکان دارد، باید از انجام اشعه ایکس در طول دوران بارداری خود پرهیز کنید. دکتر زنان آنلاین یا متخصص سلامت شما مورد بررسی قرار می‌دهد که آیا درمان شما می‌تواند تا زمانی ‌که شما نوزاد خود را به دنیا آورده‌اید منتظر بماند یا خیر. آن‌ها ارزیابی می‌کنند که آیا مزایای درمان از خطر روبرو شدن با انجام اشعه ایکس بیشتر است یا خیر.

خطرات اشعه ایکس در مرحله بارداری به میزان دوزی که به نوزاد می‌رسد مرتبط است. خطر کمی وجود دارد که باعث ایجاد عیب‌های تولد و مشکلات در توسعه فیزیکی و ذهنی شود. با این‌ حال، تماس مکرر با اشعه ایکس می‌تواند به سلول‌های بدن آسیب بزند و خطر ایجاد سرطان را افزایش دهد. به‌همین دلیل دوز اشعه مورد استفاده در اشعه ایکس باید همیشه به حداقل ممکن برسد.

سونا یا جکوزی

به گفته دکتر زنان آنلاین تحقیقات کمی درباره استفاده از سوناها، جکوزی‌ها و امکانات تفریحی گرم مشابه در طول دوران بارداری صورت‌گرفته است. با این ‌حال، بهتر است به‌دلیل خطرات گرم‌شدن بیش ‌از حد، خشکی و ضعف از آن‌ها پرهیز کنید.

احتمالا در طول بارداری احساس گرمای بیشتری خواهید کرد. این به‌دلیل تغییرات هورمونی و افزایش عرق‌ در پوست است. این تغییرات هورمونی معمولا باعث احساس ضعف در زنان باردار می‌شود. اگر بیش‌ا ز حد گرم شوید، بیشتر عرق به‌سوی پوست شما می‌رود تا با تعریق بدن شما را خنک کند.

این به معنای کاهش عرق در اعضای داخلی مانند مغز شما است. اگر این اتفاق بیفتد، مغز شما ممکن است به‌اندازه کافی خون و اکسیژن دریافت نکند که این می‌تواند باعث احساس ضعف و از حال رفتن شما شود. دکتر آنلاین متخصص زنان می‌گوید زمانی ‌که از سونا، جکوزی، حمام گرم یا اتاق بخار استفاده می‌کنید، بدن شما نمی‌تواند به‌طور موثر حرارت را با تعریق از دست دهد.

در نتیجه دمای بدن شما افزایش می‌یابد. طبق نظر پزشک آنلاین زنان، احتمالا افزایش قابل‌توجه دمای بدن شما بر توسعه جنین شما به‌ویژه در 12 هفته اول بارداری تاثیر بگذارد.

رنگ ‌کردن  مو

به گفته دکتر زنان آنلاین اغلب تحقیقات، هرچند کم، نشان می‌دهد که رنگ ‌کردن مو در طول دوران بارداری ایمن است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که دوزهای بسیار بالای مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مو ممکن است به‌طور مضاعف آسیبی به زنان باردار وارد کنند.

بسیاری از زنان تصمیم می‌گیرند تا پس از 12 هفته اول بارداری منتظر بمانند تا موهای خود را رنگ کنند، زمانی‌که خطرات مواد شیمیایی برای جنین بسیار کمتر است. اگر خودتان موهای خود را رنگ می‌کنید یا در یک آرایشگاه مو کار می‌کنید، موارد زیر را انجام دهید:

  • دستکش بپوشید.
  • رنگ را به مدت‌زمان کمی روی مو بگذارید.
  • مطمئن شوید که محل کار شما تهویه خوبی دارد.

غذا و الکل

دکتر زنان آنلاین توصیه می‌کند از مصرف بعضی از غذاها را در زمان بارداری اجتناب کنید؛ زیرا احتمال دارد باعث بیماری یا آسیب به نوزاد شما شوند. در طول دوران بارداری هیچ مقدار ایمنی از الکل وجود ندارد. الکل می‌تواند به جنین شما آسیب برساند، بنابراین در ویزیت آنلاین متخصص زنان پیشنهاد می‌شود اگر در حال برنامه‌ریزی برای بارداری هستید، در حال حاضر باردار هستید یا شیردهی می‌کنید، بهترین گزینه مطابق با نظر پزشک زنان آنلاین این است که الکل مصرف نکنید.

جمع‌بندی

در دوران بارداری رعایت کارهای ممنوعه بسیار اهمیت دارد تا سلامتی مادر و جنین تضمین شود. با اجتناب از مصرف مواد مضر، ورزش‌های خطرناک، استفاده از محصولات شیمیایی و موارد دیگر که به ‌سلامتی زنان باردار و جنین آسیب می‌زنند، می‌توان از خطرات بسیاری پیشگیری کرد. بنابراین، پیشنهاد می‌شود که زنان باردار همیشه از مشاوره آنلاین دکتر زنان آنلاین در دکترتو برای حفظ سلامتی خود و جنینشان بهره گیرند.

منبع:

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/things-to-avoid-during-pregnancy

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.