اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

۹ راه برای افزایش عمر بیماران مبتلا به سرطان ریه

کمک به بیماران مبتلا به سرطان ریه

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
سرطان ریه و شیمی درمان

سرطان ریه بیماری بدخیمی است که طول عمر بیماران را به شدت کاهش می دهد. راه هایی وجود دارد که باعث افزایش طول عمر و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان ریه می شود. البته منظورمان جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی (اشعه درمانی) نیست. بلکه کارهاییست نظیر تغییر سبک زندگی و حمایت اجتماعی از طرف دوستان و خانواده تان.

۱- حمایت روحی از طرف خانواده و دوستان

داشتن حمایت قوی از طرف خانواده و دوستان می تواند باعث افزایش طول عمر بیماران سرطان یا کانسر ریه شود. یک مطالعه بزرگ با بررسی بیش از ۱۵۰ مطالعه دیگر به بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر زندگی بیماران پرداخته و نشان داده که داشتن حمایت قوی می تواند باعث افزایش کیفیت زندگی و طول عمر بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان ریه شود.

۲- علائم افسردگی را بدانید

مطالعات نشان دادند که استرس های روحی نظیر افسردگی و اضطراب باعث کاهش طول عمر بیماران می شود. در بیمارانی که به سرطان ریه پیشرفته مبتلا بوده و در اولین جلسه شیمی درمانی افسرده بودند، طول عمرشان نصف دیگر بیماران بود.

ریسک خودکشی در مبتلایان به سرطان ریه که افسردگی دارند، ۱۰ برابر بیشتر از دیگران است. مخصوصا در مردان در ماه اولیه ای که متوجه بیماری خود می شوند.

اگر خودتان مبتلا به سرطان ریه هستید یا کسی را می شناسید که به این بیماری مبتلاست حتما درباره علائم افسردگی با او صحبت کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

۳- از پزشکتان درخواست ویزیت های تسکینی کنید

آیا می دانید منظور از “ویزیت تسکینی” چیست؟ احتمالا نمی دانید. ویزیت تسکینی در افرادی که به سرطان های پیشرفته مبتلا هستند انجام می شود. این افراد با یک تیم پزشکی، شامل پزشک، پرستار، روانپزشک و … دیدار کرده و در طی ویزیت، درباره نگرانی های خود، مشکلاتی که با آن ها دست و پنجه نرم می کند و موقعیت هایی که ممکن است تجربه کند صحبت کرده و حمایت های روحی دریافت می کند.

تحقیقی در سال ۲۰۱۰ نشان داد که مبتلایان به سرطان ریه پیشرفته که ویزیت های تسکینی دریافت کرده اند، طول عمرشان ۵ ماه بیشتر از سایر بیماران بوده است.

۴- اهمیت به بعد معنوی زندگی

معمولا پزشکان درباره بعد معنوی زندگی با بیماران خود صحبتی نمی کنند، اما باید بدانید که تقویت اعتقادات دینی و معنوی باعث افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان می شود.

اعتقاد به ادیان و ایمان به خدا باعث تقویت روحیه فردی شده و تعریف انسان از زندگی را متفاوت می کند. یوگا و سایر روش هایی که فرد بر ذهن خود تسلط می یابد هم می توانند باعث افزایش طول عمر و بهبود روحیه مبتلایان به سرطان شود.

مطالعاتی که تا کنون انجام شده اند نشان داده اند که بیمارانی که به بعد معنوی زندگی اهمیت می دهند، پاسخ بهتری به شیمی درمانی داده و طول عمر بیشتری نسبت به سایر بیماران دارند.

۵- از بیماری خود خجالت نکشید

از آنجایی که سیگار مهم ترین ریسک فاکتور ابتلا به سرطان ریه است. بسیاری از بیماران پس از تشخیص سرطان ریه احساس شرم می کنند و معمولا با این سوال از طرف اطرافیان مواجه می شوند که “از چه زمانی سیگار می کشیدی؟” یا “روزانه چقدر سیگار می کشیدی؟ و … .

احساس شرم و خجالت از ابتلا به بیماری نه فقط در سرطان ریه بلکه در بسیاری از بیماری ها نظیر ایدز نیز دیده می شود. اما باید بدانید که این احساس باعث کاهش کیفیت زندگی و طول عمرتان می شود و باید این حس را از خود دور کنید. بیماری ممکن است برای هر کسی اتفاق بیوفتد حتی کسانی که در طول عمر خود بسیار سالم زندگی کرده اند نیز ممکن است اسیر بیماری های گوناگون شوند. بنابراین خجالت و شرم را کنار گذاشته و با قدرت به دنبال درمان بیماری و لذت از زندگی بروید.

۶- علائم ترومبوز و آمبولی ریه را بدانید

افرادی که به کانسر ریه مبتلا هستند بیشتر از دیگران در معرض آمبولی ریه و ایجاد لخته در عروق هستند. ۳ تا ۱۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه دچار آمبولی یا ترومبوز می شوند. این لخته های معمولا از وریدهای عمقی اندام تحتانی منشا گرفته که به آن DVT می گویند. کسانی که به سرطان ریه مبتلا هستند باید علائم آمبولی ریه و DVT را بدانند و در صورت مشاهده علائم، به سرعت خود را به پزشک برسانند.

۷- رژیم غذایی سالمی داشته باشید

داشتن رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم می تواند باعث کاهش خطر عود سرطان شود. تغذیه سالم هم برای کسانی که می خواهند به سرطان های مختلف دچار نشوند مهم است و هم برای مبتلایان به سرطان که از بدتر شدن یا عود بیماری می ترسند.

۸- کمی ورزش کنید

پژوهش ها ثابت کرده اند که فعالیت های فیزیکی نقش مهم در پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه دارند اما نقش آن ها در بهبود طول عمر مبتلایان به سرطان ریه مشخص نیست. اما در هر صورت ورزش می تواند باعث بهبود فعالیت قلب و عروق شود و از سایر بیماری های مزمنی که فرد ممکن است به آن ها گرفتار شود جلوگیری کند.

البته حتما پیش از داشتن فعالیت فیزیکی با پزشک خود مشورت کنید.

۹- سیگار نکشید !

نمی خواهیم احساس خجالت کنید اما اگر قبل از ابتلا به سرطان ریه، سیگار می کشیدید باید بدانید که علت ابتلایتان به این بیماری همین سیگار است. مصرف سیگار هم باعث ابتلا به کانسر ریه می شود و هم پاسخ به درمان را کاهش می دهد.

کسانی که سیگار نمی کشند پاسخ بهتری به رادیوتراپی داده و ریسک جراحی نیز در آن ها پایین تر است. زندگی مبتلایان به سرطان ریه که همچنان سیگار می کشند حداقل ۵ سال کوتاه تر از سایر بیماران است.

به امید شفای همه بیماران …

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.