اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

چرا ورزش کردن برایمان سخت است و انگیزه ورزشی نداریم؟

انگیزه های ورزشی

بازنگری علمی توسط تیم اکسترنبروز شده در
انگیزه ورزش کردن

انگیزه ورزشی بسیار مهم است. برای هر کسی ممکن است که ورزش و تمرینات ورزشی گاهی بسیار دشوار به نظر برسند اما برای بعضی ها ورزش کردن همیشه کاری غیر ممکن است و هیچ وقت انگیزه ای برای ورزش کردن در خانه یا باشگاه ندارند. پدر و مادرها معمولا از این دسته اند!

چرا برای پدر و مادرها ورزش کردن دشوار است؟

والدین معمولا خواب کافی ندارند و بیشتر وقت خود را صرف دیگران می کنند هم چنین انگیزه ورزشی نیز ندارند. زمانی که فرد برای دیگران بیشتر از خودش وقت بگذارد و فداکاری کند، انگیزه اش به مرور کاهش می یابد. همچنین توانایی فیزیکی فرد نیز تخلیه می شود و دیگر نه انگیزه ای برای رسیدن به تناسب اندام باقی می ماند و نه قدرتی برای انجام تمرینات ورزشی!

فعالیت بدنی فواید فراوانی دارد، باعث کاهش ریسک ابتلا به بعضی سرطان ها و نیز بیماری های قلبی عروقی ، افزایش وزن و چاقی و دیابت می شود. همچنین داشتن تناسب اندام و فیتنس برای والدین می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و امید به زندگی در آن ها شود.

وقتی کودکان می بینند که والدینشان به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت فراوانی می دهند، انگیزه ورزشی پیدا می کنند که همچون والدین خود به فعالیت های ورزشی بپردازند. پس برای کودکانتان هم که شده، ورزش کنید !

چند ترفند انگیزشی برای ورزش کردن و تناسب اندام

۱- سحرخیز باشید و ورزش صبحگاهی را فراموش نکنید

قدرت اراده ما انسان ها محدود است. از زمانی که از خواب برمی خیزید، شروع به مصرف قدرت اراده خود می کنید. ممکن است تا بعد از ظهر دیگر چیزی از اراده تان باقی نماند. پس برای اینکه انگیزه ورزش صبحگاهی داشته باشید، بهتر است که تا هنوز اول صبح اراده تان قویست بلافاصله ورزش و نرمش صبحگاهی را آغاز کنید.

همچنین با اینکار به فرزندان و اطرافیانتان می آموزید که سحرخیز بودن و ورزش صبحگاهی اهمیت بالایی دارد و آن ها را نیز با خود همراه می کنید. اگر حتی یک نفر در خانه این فعالیت را شروع کند، انگیزه همگی تقویت می شود.

۲- خانواده و دوستانتان را با خود همراه کنید

اگر می خواهید در ورزش کردن ثابت قدم شوید، باید سایر اعضای خانواده و حتی دوستانتان را با خود همراه کنید. با این کار هم اوقات خوشی را می گذرانید هم انگیزه ی بیشتری پیدا می کنید.

چه اشکالی دارد اگر با انگیزه ورزش صبحگاهی بیدار شدید همسر و فرزندانتان را نیز بیدار کنید و از آنها بخواهید با شما همراه شوند ؟

فعالیت های گروهی معمولا پایستگی بیشتری دارند و برای مدت های طولانی تری ادامه می یابند.

۳- سنگ بزرگ بر ندارید !

قرار نیست از همان روز اول چندین کیلومتر بدوید و یا شروع به کارکردن با وزنه های سنگین کنید. سنگ بزرگ نشانه نزدن است!

ورزش خود را با فعالیت های سبک و کوچک شروع کنید تا انگیزه ورزشی تان از بین نرود. گاهی ۱۰ دقیقه قدم زدن در فضای باز یا انجام نرمش های سبک برای چند دقیقه می تواند شروع خوبی باشد.

همچنین می توانید از نرم افزارها و اپلیکیشن های گوشی تلفن همراه استفاده کنید. در این اپلیکیشن ها انواع مختلفی از حرکات ورزشی وجود دارد، همیشه از سبک ترین حرکات شروع کنید و به تدریج به فعالیت های سنگین تر روی بیاورید.

۴- وسایل ورزشی را دم دست بگذارید

قرار دادن تردمیل یا دوچرخه ثابت در پذیرایی ممکن است مسخره به نظر برسد اما روش خوبیست که شما را مجبور به استفاده از آن کند.

یکی از بهترین روش ها برای داشتن انگیزه ورزشی شبها قبل از خواب وسایل ورزشی خود را جلوی تختتان بگذارید و صبح به محض بیدار شدن شروع به پوشیدن آن ها کنید.

از اثر مرکب غافل نشوید! همین کارهای کوچک در دراز مدت نتایج بزرگی را رقم می زنند.

شما برای داشتن انگیزه ورزشی چه کار هایی انجام می دهید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید …

مقالات منتخب و مرتبط

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.