اکسترن - سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و دارای مقالات معتبر پیرامون بیماری‌ها نظیر ام اس و پسوریازیس و آزمایشات پزشکی و دانلود کتاب‌های پزشکی، داروسازی و پرستاری است

هنری دیویدسون تشخیص و مدیریت بالینی به روش‌های آزمایشگاهی ۲۰۲۲ ویرایش ۲۴

دانلود رایگان کتاب آزمایشگاهی هنری دیویسون 2017 نسخه کامل شامل همه مباحث بیوشیمی، هماتولوژی، ایمونولوژی و ...

منتشر شده توسط تیم اکسترنبروز شده در
کتاب هنری دیویدسون مدیریت و تشخیص بالینی با روش‌های آزمایشگاهی ۲۰۲۲ ویرایش ۲۴

دانلود رایگان کتاب هنری دیویدسون مدیریت و تشخیص بالینی با روش‌های آزمایشگاهی ۲۰۲۲ ویرایش ۲۴ نسخه کامل که همه مباحث کتاب شامل هماتولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی و ایمونوپاتولوژی، میکروب‌شناسی و… را شامل می‌شود (Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods) با لینک مستقیم و فرمت pdf (پی دی اف).

کتاب آزمایشگاهی بالینی هنری از کتب مطرح و گران‌بهای آزمایشگاهی بالینی برای مدیریت بالینی با روش‌های آزمایشگاهی و تشخیص های بالینی پاتولوژی است. کتاب هنری دیویدسون به دلیل گسترده بودن، به چندین بخش مختلف شامل میکروب‌شناسی، هماتولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی و پاتوایمونولوژی و… تقسیم شده است. آخرین ویرایش این کتاب مربوط به سال ۲۰۲۲ بوده که توسط انتشارات الزویر در ۱۹۵۶ صفحه چاپ شده است. کتاب گران‌بها شامل همه‌ی نسخه‌های کتاب در یک نسخه کامل بوده که با فرمت پی دی اف و به رایگان برای دانلود در اختیار شما قرار گرفته است.

معرفی کتاب هنری دیویدسون

کتاب تشخیص و پیگیری بالینی بیماری‌ها به کمک روش‌های آزمایشگاهی هنری دیویدسون بدون تردید یکی از مهم‌ترین کتاب‌های مهم در زمینه پاتولوژی بالینی و تشخیص آزمایشگاهی می‌باشد که به عنوان کتاب مرجع پاتولوژی بالینی در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ویرایش جدید این کتاب علاوه بر مباحث تخصصی مربوط به هماتولوژی، بیوشیمی و ایمونولوژی و… مطالب زیادی در مورد مدیریت آزمایشگاهی بالینی و سایر مباحث مرتبط به آن در آزمایشگاه اضافه شده است. البته کتاب هنری دارای متنی بسیار دشوار می‌باشد که درک مفاهیم آن را برای دانشجویان علوم آزمایشگاهی، رزیدنت‌های پاتولوژی و حتی پاتولوژیست‌ها کمی دشوار ساخته است.

کتاب هنری دیویدسون به عنوان دستورالعملی کاربردی برای کلیه پرسنل مرتبط از جمله متخصصین و کارشناسان آزمایشگاه، پاتولوژیست‌ها و متخصصین علوم بیولوژی (به خصوص بیوشیمی)، پزشکان و دانشجویان علوم آزمایشگاهی قابل استفاده بوده که یک دانش زمینه‌ای همراه با اطلاعات به روزرسانی شده را در اختیار ایشان قرار می‌دهد.

اصل این کتاب، دستاوردی از متخصصین و دانشمندان رشته‌های متعدد آزمایشگاهی است که با قدمتی بیش از یک قرن، چکیده ای ارزشمند از مهمترین و ضروری ترین اطلاعات جوانب مختلف آزمایشگاه را گردآوری نموده است.

اگر دانشجوی پزشکی هستید پیشنهاد می‌کنیم کتاب پاتولوژی رابینز را برای مطالعه آسیب‌شناسی دانلود کنید.

اهمیت کتاب تشخیص‌های بالینی هنری دیویدسون

اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی بالینی مبنای علمی را تشکیل می‌دهند که بر اساس آن تشخیص پزشکی و مدیریت بالینی بیماران ایجاد می‌شود. نتایج آزمایشگاهی بزرگترین بخش از پرونده پزشکی بیماران را تشکیل می‌دهند و بررسی‌های آزمایشگاهی با ارائه روش‌های جدید‌تر و قطعی‌تر در آینده ادامه خواهد یافت.

مفهوم مدرن پرونده الکترونیک سلامت شامل اطلاعاتی از زمان تولد بیمار تا کل زندگی آن فرد است و آزمایش‌های هر فرد شامل غربالگری قبل از زایمان و نوزادان تا دوران کودکی، بزرگسالی و سالمندی جزء مهمی از این پروند را تشکیل می‌دهند.

آزمایشات معمول به خوبی در بخش‌های شیمی بالینی، هماتولوژی، انعقاد، میکروبیولوژی، ایمونولوژی و پزشکی انتقال خون مورد بررسی قرار گرفته‌اند. همچنین آزمایشات ژنتیکی که برای تشخیص بیماری، ارزیابی خطر بیماری ارثی و تشخیص و پیش آگهی قطعی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز در حال تبدیل شدن به آزمایشاتی روتین هستند.

این موارد نشان از اهمیت اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی و نقش مهم پاتولوژیست در این زمینه دارد. زیرا که تشخیص نهایی بسیاری از بیماری‌های توسط پاتولوژیست انجام می‌شود و هر چه ابزار‌های آزمایشگاهی پیشرفته‌‌تری در اختیار داشته باشد می‌تواند در این زمینه موفق‌تر باشد.

بخش‌های اصلی کتاب

کتاب تشخیص بالینی بر پایه روش های آزمایشگاهی هنری ۲۰۲۲ ویرایش ۲۴ شامل ۹ بخش اصلی به شرح زیر می‌باشد:

 1. آزمایشگاه بالینی
 2. بیوشیمی بالینی
 3. ادرار و سایر مایعات بدن
 4. هماتولوژی و طب انتقال خون
 5. هموستاز و ترومبوز
 6. ایمونولوژی و ایمونوپاتولوژی
 7. میکروبیولوژی بالینی
 8. پاتولوژی مولکولی
 9. پاتولوژی بالینی سرطان

در ادامه به توضیح مختصری پیرامون چند بخش کتاب می پردازیم.

مدیریت آزمایشگاه بالینی

کتاب هنری در بخش آزمایشگاه بالینی، مباحث اساسی و کلی آزمایشگاه از جمله مباحث بسیار مهم مدیریتی آزمایشگاه و مسائل مربوط به پیش از آنالیز، آنالیز و پس از آنالیز و همچنین اصول دستگاه‌ها و مبحث بسیار مهم کنترل کیفی آزمایشگاه به تفصیل ارائه شده است. علاوه بر این مباحث دیگری مثل انفورماتیک و مدیریت مالی و بیوتروریسم در آزمایشگاه نیز ارائه شده است که برخی از این فصول دارای لغات اختصاصی و دشوار و خارج از قلمرو پزشکی می‌باشد از جمله اصطلاحات پیچیده مربوط به مدیریت مالی و کامپیوتر.

هماتولوژی و طب انتقال خون

این بخش از مهم‌ترین بخش‌های کتاب هنری می‌باشد که به بررسی خون‌شناسی، اجزای خون و پروسه‌هایی که در این مسیر انجام می‌شود و نیز بررسی مغز استخوان و پروسه انتقال خون پرداخته است.

بیوشیمی بالینی

این بخش از کتاب به بررسی آزمایش‌های مرتبط با عملکرد کلیه‌ها، حجم و اسمولالیته مایعات بدن، بیومارکرهای آسیب حاد کلیوی، اختلالات الکترولیتی، آب و اسید و باز و بیومارکرهای متابولیسمی بدن پرداخته است.

سایر بخش های کتاب شامل میکروب شناسی، پاتولوژی سلولی و مولکولی، ایمونولوژی و ایمونوپاتولوژی می باشد.

در ادامه می توانید کتاب تشخیص بالینی بر پایه روش های آزمایشگاهی هنری ۲۰۲۲ ویرایش ۲۴ را بصورت کاملا رایگان و با فرمت pdf دانلود کنید.

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. ممدرضامی‌گوید:

  دست مریزاد ، واقعا بدون هیچ چشمداشتی خدمت بزرگ به گسترش و بسط علوم زیستی و پزشکی می کنید ، گویا شما از جنس فرشتگان هستید

 2. اکبریمی‌گوید:

  با سلام و عرض ادب و احترام بسیار ممنون و سپاسگزارم برایتان سلامتی و موفقیت روزافزون آرزومندم

 3. نعمت الله قاضی زادهمی‌گوید:

  سلام وقت تان بخیر.
  ببخشید بی زحمت کتاب های راجع به اصول ساخت داروسازی را هم درسایت خود بگذارید.
  ممنون تان.
  مرسی از سایت خوب تون.

 4. سورنامی‌گوید:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  میشه لطفا کتاب ایمونولوژی ابولعباس 2021 رو هم قرار بدید؟

  1. سورنامی‌گوید:

   چرا جواب نمیدین؟

 5. فریبامی‌گوید:

  سلام ببخشید میشه ترجمه کتاب رو بذارید؟خیلی ممنون میشم

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   خیر متاسفانه

 6. Arminمی‌گوید:

  سلام.
  اگر ممکنه لطف کنید ویرایش ۲۴ کتاب رو قرار بدید.

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام

   هنوز منتشر نشده است.

 7. بهارمی‌گوید:

  ویرایش۲۱ام رو ندارید

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام
   خیر

 8. مجتبي سادهمی‌گوید:

  کتاب تشخیص بالینی بر پایه روش های آزمایشگاهی هنری 2017 ویرایش 23 را بصورت کاملا رایگان و با فرمت pdf را در اختيار اينجانب قرار دهيد

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   در همین صفحه بر روی دکمه سبز کلیک کنید

 9. نوش دارومی‌گوید:

  ممنون از مطلب بسیار مفید تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.