برو به بخش محتوا

اکسترن سایت تخصصی پزشکی و سلامتی

قهوه گانودرما؛ عوارض و فواید قهوه و قارچ گانودرما چیست؟

قهوه گانودرما، مفید یا عارضه دار؟

قهوه گانودرما عوارض و فواید

قهوه گانودرما، شامل پودر قهوه فوری و پودر قارچ گانودرما (قارچ ری شی یا جان افزا) است. بعضی شرکت ها…

قهوه گانودرما، شامل پودر قهوه فوری و پودر قارچ گانودرما (قارچ ری شی یا جان افزا) است. بعضی شرکت ها ممکن است مواد دیگری از جمله شکر یا پودرهای گیاهی به آن اضافه کنند.
بعضی از طرفداران این نوشیدنی ادعا می کنند که قهوه ی حاوی قارچ گانودرما فواید بسیاری برای سلامتی دارد. همچنین بسیاری از کسانی که می خواهند وابستگی یا اعتیاد خود را به کافئین کاهش دهند، از این نوشیدنی استفاده می کنند. اما باید بدانید که این ادعاها صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و پشتوانه علمی درستی ندارند.

چرا مردم از قهوه حاوی قارچ گانودرما استفاده می کنند؟

طرفداران این نوشیدنی و البته فروشندگان آن، ادعا می کنند که قهوه گانودرما می تواند باعث بهبود سیستم ایمنی، کاهش وزن، افزایش انرژی و کاهش خستگی، بهبود حافظه، کاهش کلسترول خون، کاهش التهاب، کاهش استرس، کند کردن روند پیری و بهبود گردش خون شود. همچنین گانودرما به عنوان یک منبع سرشار از آنتی اکسیدان معرفی می شود.

فواید مصرف قهوه گانودرما

تا به امروز هیچ تحقیق جامعی پیرامون اثرات قهوه گانودرما بر سلامت افراد انجام نشده است. هر چند بعضی تحقیقات مقدماتی نشان داده اند که قارچ گانودرما (به تنهایی، بدون قهوه!) می تواند اثرات مفیدی بر سلامتی انسان داشته باشد.

به عنوان مثال، مقاله ای در سال ۲۰۱۶ منتشر شد که در آن پیشنهاد داده شد که می توان از تزریق عصاره قارچ گانودرما به عنوان یک درمان کمکی برای تقویت سیستم ایمنی بیمار، در برابر برخی تومور ها استفاده کرد. البته این درمان به عنوان یک درمان اولیه سرطان مورد پذیرش قرار نگرفت.

همچنین بعضی تحقیقات نشان داده اند که مصرف قهوه به تنهایی می تواند مزایایی داشته باشد. قهوه می تواند باعث بهبود بیماری های مزمنی نظیر دیابت و پارکینسون شود. اما در عوض با افزایش فشار خون می تواند باعث ایجاد بیماری های قلبی عروقی گردد.

همیشه اطلاعات درمانی را از پزشکان بخواهید نه فروشندگان، “هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه!”

تحقیقی نیز در سال ۲۰۱۵ به انجام رسید که در آن هیچ مدرکی دال بر تاثیر مثبت قارچ گانودرما بر کاهش ریسک بیماری قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یافت نشد.

عوارض احتمالی مصرف قهوه حاوی قارچ گانودرما

مصرف قارچ گانودرما می تواند عوارضی نظیر تهوع، خشکی گلو و خشکی بینی ایجاد کند. شما حتما باید قبل از مصرف قارچ گانودرما با پزشک خود مشورت کنید. مخصوصا اگر فشار خون بالا دارید یا از داروهای ضد انعقادی نظیر وارفارین استفاده می کنید.

همچنین مصرف زیاد قهوه می تواند باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، احساس تپش قلب به دلیل آریتمی ها، ناراحتی معده، اختلال خواب و اضطراب شود.

چندین مورد گزارش شده است که افراد (مخصوصا کودکان) به دنبال مصرف قارچ گانودرما دچار مسمومیت شده اند. بنابراین پیشنهاد می شود که مصرف این قارچ باید با احتیاط و تحت نظر پزشک صورت گیرد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد که قارچ گانودرما تاثیر بسیار اندکی در کاهش فشار خون و بهبود کلسترول LDL و نیز قند خون داشته است اما به دلیل وجود نتایج مثبت جانبدارانه در این تحقیق، نمی توان به آن اعتماد کرد.

همچنین مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ بر روی اثر قارچ گانودرما بر قند خون انجام شد، نشان از کاهش قابل ملاحظه قند خون، ۲ ساعت پس از مصرف این قارچ داد. با این حال نتایج این تحقیق با نتایج تحقیق مروری که در سال ۲۰۱۵ بر اثرات قلبی عروقی قارچ گانودرما انجام شد متفاوت بود. تحقیق مروری سال ۲۰۱۵ یکی از کامل ترین مطالعات مروری بود که به بررسی ۵ مطالعه دیگر پرداخت.

این مطالعه بیان کرد که تحقیقاتی که تاکنون روی اثرات این قارچ انجام شده کامل نبوده و از کیفیت مناسبی بر خوردار نیستند. ۲ مورد از ۵ تحقیق، نتایج حاصل از پلاسبو را منتشر نکردند و بنابراین قابل استفاده نیستند. ۳ مورد باقی مانده نیز اعلام کردند که قارچ گانودرما درمان مناسبی برای فشار خون، قند خون و کلسترول خون نیست. درنهایت باید گفت که اطلاعات کاملی درباره استفاده درمانی از این گیاه در دست نیست و در بعضی موارد باعث ایجاد عوارض متنوعی نظیر تهوع، اسهال و یبوست شده است.

در مطالعه ای که در سال 2015 برروی اثرات ضد دیابت قارچ گانودرما لوسیدوم انجام شد نشان داده شد که این قارچ حاوی پلی ساکاریداز، تری ترپنوئید، پروتئوگلیکان و پروتئین هایی است که اثرات ضد دیابتی دارند. این مواد نه تنها به کاهش قند خون کمک می کنند بلکه در تنظیم کلسترول، تری گلیسیریدها نیز موثر هستند که باعث کاهش عوارض دیابت نظیر آترواسکلروز عروق می شود. با این حال هنوز مشخص نیست که اثرات ضد دیابتی این قارچ ناشی از پلی ساکاریداز هاست یا پلی پپتیدازها و نیاز به تحقیقات بیشتری برای اثبات مکانیسم ضد دیابتی این قارچ نیاز است.

در تحقیقی که در سال 2018 بر روی اثرات ضد سرطان قارچ گانودرما تاکید شد اما این مقاله صراحتا ذکر کرد که در این زمینه نیاز به کارآزمایی های بالینی برروی انسان وجود دارد و نمی توان صرفا بر داده های آزمایشگاهی تکیه کرد.

تفاوت بسیاری میان “عصاره قارچ مورد استفاده در آزمایشگاه” با آن چیزی که در محصولات تجاری می بینید وجود دارد.

همیشه به یاد داشته باشید که داروهای گیاهی هیچ وقت به اندازه داروهای تایید شده ی علمی، زیر ذره بین پزشکان و داروسازان نبوده اند. علاوه بر این تفاوت بسیاری میان “عصاره قارچ مورد استفاده در آزمایشگاه” با آن چیزی که در محصولات تجاری می بینید وجود دارد. بسیاری از عوارض داروهای گیاهی به خوبی شناخته نشده اند. متاسفانه بسیاری از مردم فکر می کنند که داروهای گیاهی هیچ ضرری ندارند و می توان آن ها را به هر میزان که خواست مصرف کرد. موارد متعددی از ایجاد بیماری های کبدی، کلیوی، گوارشی و … به دنبال مصرف خودسرانه داروهای گیاهی گزارش شده اند.

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه
 1. ساسانمی‌گوید:

  سلام بنده ۳۵ سالمه بخاطر وزنم به دکتر تغذیه مراجعه کردم ایشون پکی رو که برام تجویز کرد قهوه گانودرما از دکتر بیز بوده الان چند روز از مصرفم میگذره دیشب نتونستم بخوابم مثل آدما ی معتاد بخودم هی میپیچیدم بابت این پک یک میلیون و خورده ای پولم دادم پوله به درک خواهش میکنم بهم کمک کنید که این قهوه ایا تو اضافه وزنم تاثیری داره یا نه؟

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام خدمت شما

   قهوه معمولا افزایش وزن نمی‌دهد. اما بی‌خوابی و بی قراری از عوارض قهوه است.

 2. هادیمی‌گوید:

  با سلام من از این قارچ گانودرما مصرف کردم الان ۲ ماه تقریبا قطع کردم اما بازم اضطراب تپش قلب دارم درست نمیشه کم کم دارم خوب میشم از وقتی قطعش کردم واقعا چیز مزخرفی هست و واسه کبد چربم گرفته‌بودم همشو انداختم بیرون اشتباه کردم شما این اشتباه رو نکنید ماده جنسینگ هست توش اون‌باعث میشه اینجوری بشه سن من : ۲۹ سابقه هیچ بیماری رو نداشتم

 3. Aliمی‌گوید:

  سلام…شرکتتون با وعده وعیده علکی مردم رو سر کیسه میکنن …من یه میلیون دادم کالا بگیرم الان اندازه ۳۰۰تومن دادن بقیش ندادن انشاع الله زودتر جمع بشین اینقد سره مردم کلاه نزارین….کالاهاتونم گرون ترین چه خبره…

 4. طاهر نظامیمی‌گوید:

  سلام قهوی قارچ گاندرماچطوری درست میشه

 5. عماد بهادریمی‌گوید:

  سلام.شما یک لطفی بکنید یک سری به کتابخانه ملی امریکا بزنید ازطریق پاب مد ودراین سایت سرچ کنید حدود هزار و چهارصد مقاله راجع به گانودرما وتاثیرات مثبت آن روی سبک زندگی افراد بیمار گذاشته یابیماریشون رو کنترل کرده یا درمان خود بنده با پنجاه بیمار درحال حاضر با توجه به مشورت باپزشکشون دارم گانودرما رو به عنوان یک نوشیدنی روز مصرف بهشون میدم وحال بهتری دارند.درمصرف بیست روز اول گانودرما باقهوه بخاطر اینکه گانودرما داره متابولیسم بدن شخص رو بالا میبره واگر بیماری پنهانی هم داشته باشه نهان می‌کنه حالت تهوع خیلی عادی می‌باشد خود مادر بنده هم همینطور بود مادرم دیابت نوع دو وقند چهارصد داشت الان قندش به صدو چهل کاهش پیدا کرده.لطفا با رفرنس صحبت کنید که منبع علمی داشته باشه مطمئن باشید این مطالبی که گذاشتیدیانفعی براتون داره که دارید یک طرفه قضاوت میکنید یا اصلا نمی‌دونید گانودرما چی هست و کپی کردید.

  1. :پاسخ سؤال را می‌دهد:

   با عرض سلام
   مقالات ما بر اساس رفرنس هستند که مشخصا به هرکدام لینک داده شده احتمالا شما اصلا مقاله را نخواندید! و رفرنس شما هم مادرتان است گویا ! (دروغ و راستش با خدا ! زیرا که انگار همه بازاریابان این شرکت مادران و همسران و فرزندان دیابتی دارند که با خوردن این قهوه شفا یافته اند !)
   برای ما نه نفعی دارد و نه ضرر ! ولی بی شک برای عده ای کاسب، ضرر دارد و برای مردم نفع.
   از این 1400 تا مقاله که فرمودید 10 عدد مقاله کاربردی (نه بنیادی) را برای ما بفرستید که درباره “قهوه حاوی قارچ گانودرما” باشد ما بررسی می کنیم و به این مقاله اضافه می کنیم.
   ما همچنان منتظر مقالاتی هستیم که همکارتان آقای “سید رضا فخرحسینی” قرار بود برای ما بفرستد و پس از گذشت چند ماه مطلبی ارسال نشده.

  2. منیرهمی‌گوید:

   ینی بازاریابی شرکت [Censored by Admin] ریختن تو سایتتون خخخخخ من توی پرزنتای اینا حضور داشتم از اول می کنن تو سر مشتری و خودشون که کتاب خانه ملی امریکا فلان و بهمان حالا یکیشون حتی نمی تونه مقاله سرچ کنه ها. فقط بنداز بندازه. بنداز پورسانت بگیر ! همشون فک و فامیلشون مریییض بووووده داغون همه دیابتی تا اینو خوردن یهوووو شفا گرفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال یا نظر شما پس از ۴۸ ساعت تایید شده و پاسخ داده خواهد شد، لذا پس از این زمان مجدداً به این صفحه مراجعه کنید و جواب سؤال خود را بیابید. بسیاری از نظرات نیز پس از ۳۰ روز برای همیشه از سایت حذف خواهند شد. همچنین از اطلاعاتی که وارد می‌کنید طبق قوانین حریم‌خصوصی سایت استفاده خواهیم کرد. ارسال نظر به منزله‌ی پذیرش قوانین سایت می‌باشد.